Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

İran Devrim Muhafızları, Basra Körfezi’nde askeri tatbikat gerçekleştirdiğini ilan etti | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

İran Devrim Muhafızları Ordusu, bugün yayınladığı açıklamada, birkaç gün önce Basra Körfezi’nde askeri tatbikat gerçekleştirdiğini duyurdu. İran resmi haber ajansının (İRNA) verdiği bilgiye göre, askeri tatbikat muhtemel tehditlere karşı gerçekleştirildi.

ABD’li yetkililer, Perşembe günü, Reuters’a yaptıkları açıklamalarda, İran’ın Basra Körfezi’nde yeni askeri eğitimler yapmaya başladığını iddia etmişti.

İran Devrim Muhafızları Sözcüsü Ramazan Şerif, İRNA’ya verdiği röportajda, “Askeri tatbikat, Devrim Muhafızları’nın yıllık askeri programı kapsamında uluslararası ticaret sularının korunması amacıyla gerçekleştirildi” dedi.

Tatbikatın oldukça başarılı geçtiğini belirten Şerif, “Muhtemel düşmanlıklara ve tehditlere karşı Basra Körfezi ve Hürmüz Boğazı’nın güvenliğinin sağlanması bizim açımızdan çok önemli” şeklinde konuştu.

ABD Merkez Komutanlığı (CENTCOM), Çarşamba günü yayınladığı açıklamada, İran ordusunun deniz hareketliliğinin yoğunlaştığını gözlemlediğini, hareketliliğin stratejik Hürmüz Boğazı’na kadar uzandığını ifade etmişti.

Tatbikata 100’e yakın savaş gemisi katıldı

İsminin açıklanmasını istemeyen bir ABD askeri yetkilisi ise İran Devrim Muhafızları’nın körfezdeki askeri tatbikatına 100’e yakın savaş gemisi ve savaş botunun katıldığını iddia etti.

İran, Hürmüz Boğazı’nı kapatma tehdidinde bulundu

ABD Başkanı Donald Trump’ın, geçtiğimiz Mayıs ayında, İran ile P5+1 ülkeleri arasında 2015 yılında imzalanan nükleer anlaşmadan çekilmesi Tahran’ı öfkelendirmişti.

Trump’ın kararından sonra İran’daki ekonomik durum kötüye giderken, halk protestoları ortaya çıkmış ve İran riyali değer kaybetmişti.

İran, ABD’nin ambargoları artırması üzerine Hürmüz Boğazı’nı kapatma tehdidinde bulununca, ABD ve uluslararası güçlerin sert tepkisiyle karşılaşmıştı.