Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

İran Devrim Muhafızları Komutanı Caferi: Husilere desteğimiz devam edecek | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

İran Devrim Muhafızları Komutanı Tümgeneral Muhammed Ali Caferi, yaptığı açıklamada, Tahran’ın Husilere desteğini devam ettireceğini söyledi.

İran merkezli Tesnim Haber Ajansı’na göre Caferi, “İran, bugün, Yemen’in yönetiminde bulunan Ensarullah’a (Husiler), müsteşarlık düzeyinde ve manevi olarak yardım elini uzatıyor ve buna devam edecektir” ifadelerini kullandı. Açıklamada Caferi’nin Yemen örneğinde olduğu gibi bu ülkelere halkları ve hükümetlerinin resmi talebiyle gittiğini söylediği belirtildi.

İran’dan çelişkili açıklamalar

Ancak Devrim Muhafızları Komutanı Caferi’nin bu açıklamaları, İran Dışişleri Bakanlığı’nın Husileri desteklemedikleri açıklaması ile çelişiyor.

Yemen meşru hükümetini destekleyen koalisyon, kasım ayı başında yapılan basın toplantısında, Husilere ait silahları ve askeri mühimmatları gösteren fotoğrafları paylaşmıştı. Ayrıca Yemen Silahlı Kuvvetleri, darbecilerin hangi silahları kullandıklarını ortaya çıkarmıştı.

Yardımlar Somali üzerinden götürüldü

Uluslararası araştırmacılar, Kasım 2016’da yayınlanan bir raporda, silahların İran’dan Yemen’deki Husilere Somali üzerinden deniz yoluyla gönderildiğini ortaya çıkarmıştı.

Fransız Haber Ajansı’nın (AFP) aktardığı Çatışmaların Silahlandırılmasını Araştırma Örgütü (CAR) tarafından hazırlanan rapora göre, Yemen’e aralarında Kalaşnikof makineli tüfekler ve 100 İran yapımı roketatarın bulunduğu 2 binden fazla silah sevkiyatı yapıldığı ortaya çıktı.