Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

İran Devrim Muhafızları nükleer müzakereler konusunda uyardı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

İran Devrim Muhafızları’nın Batılı diplomatların Tahran’la balistik füze programı noktasında müzakere adımlarını reddetmesi ve dün İran’ın füze üretimini üç kat artırdığını açıklamasının ardından bölgedeki tansiyon yeniden yükseldi.

Devrim Muhafızları Hava-Uzay Kuvvetleri Komutanı Tuğgeneral Emir Ali Hacızade dünkü açıklamasında “Geçmişte pek çok kişiye eylemlerimizi açıklamak zorundaydık. Ancak şimdi durum öyle değil. Üretimimiz geçmişe nazaran 3 katına çıktı” ifadelerini kullanmıştı.

Fars Haber Ajansı’na konuşan İranlı Komutan, üretimi ne zaman artırdıklarına dair ise bilgi vermedi.

Hacizade, Fransa, İngiltere, ABD ve Arap devletlerinin İran’ın nükleer füze programı konusundaki tutumlarını sert bir şekilde eleştirdi. Aynı şekilde nükleer anlaşmanın sonuçlarıyla ilgili Batı ülkelerinde yayınlanan haberlere de tepki gösteren Komutan, bölgede yaşanan depremlerin arkasında füze denemelerinin olduğu yönündeki iddiaları da reddetti.

Fransa Dışişleri Bakanı Jean Yves Le Drian’a eleştiri ise İran Devrim Muhafızları Komutan Yardımcısı Hüseyin Selami’den geldi. Selami, ülkesinin savunma gücünün pazarlık ve müzakere konusu olamayacağını vurguladı.

Devrim Muhafızları tarafından açılan askeri silahların tanıtıldığı sergiye katılan Hüseyin Selami törende “İran’ın savunma gücünü geliştirmesi durdurulamaz. Bunu hiç bir ülke yapamayacak’’ dedi. Ayrıca nükleer program konusunda ülkedeki siyasi partiler arasında çatlak olduğu iddialarını reddeden Selami, ABD ve AB yetkililerinin bu yönde yaptığı açıklamaların ‘’mantıksız’’ olduğunu söyledi.

ABD Başkanı Donald Trump, Batılı ülkelerle İran arasında imzalanan nükleer anlaşmanın yeniden gözden geçirmesi için AB ülkelerine 4 ay mühlet tanımıştı. Batılı ülkeler, tartışmaların şiddetini azaltmak amacıyla Tahran’ı müzakere masasına oturtmak için yoğun çalışmalar yürütüyor. İran ise bu çağrılara kulak vermiyor.