Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

İran: Devrim Muhafızları terör listesine alınırsa ABD’yi DEAŞ’la bir tutarız | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

İran’ın Batı ülkeleri ile vardığı nükleer anlaşmaya ilişkin Tahran – Washington hattında gerilim artmaya devam ediyor. Son olarak Ruhani yönetimi, ABD’nin Devrim Muhafızları’nı terör örgütü listesine alması halinde Washıngton’u benzer adımlar atmakla tehdit etti.

İran’ın dini lideri Ali Hamaney’in uluslararası işlerden sorumlu danışmanı Ali Ekber Velayeti, İran’ın en önemli askeri organının terör listesine alınmasına karşı masada seçenekleri olduğunu söyledi. Silahlı Kuvvetler Sözcüsü Mesud Cezairi de “Amerikalılara yeni bir ders vermenin vakti geldi” açıklamasında bulundu.

Yükselen tansiyon uluslararası arena tarafından da yakından takip ediliyor. Zira ABD Başkanı Donald Trump’ın nükleer anlaşmanın geleceği hakkında vereceği karar merakla bekleniyor.

Yapılan duyurular Trump’ın nükleer anlaşma konusundaki tavrını yarın Kongre’de açıklayacağı yönünde. Ayrıca, ABD Başkanı’nın Devrim Muhafızları’nın terör örgütleri listesine alınması talebinde de bulunacağı kaydediliyor. Bu hamlenin Trump’ın Amerikan Ulusal Güvenliği’ndeki danışmanları ve askeri yetkililerle gerçekleştirdiği ‘İran’ başlıklı toplantı sonrasında kararlaştırıldığı belirtiliyor. Trump cephesinden yapılan açıklamalar İran’ın, devam eden saldırılarına ve nükleer faaliyetlerine son vermek gerektiği yönünde. Açıklama, nükleer müzakerelere katılan diğer devletlerdeki endişeyi artırıyor. Trump’ın henüz anlaşmadan çekilmesinin beklenmediği öne sürülüyor. Ancak, yaptırımların yeniden başlayıp başlamayacağına karar vermesi için Kongre’nin 60 günü var.

Devrim Muhafızları tepkili

ABD’den yapılan açıklamaya yönelik tepki Devrim Muhafızları adına Ali Caferi’den geldi. Devrim Muhafızları Komutanı Caferi, Silahlı Kuvvetler Komutanı Muhammed Bakıri’nin temmuz ayında yaptığı “Balistik füzelerle 2000 km uzaklığa kadar Amerikan güçlerini hedef alabiliriz” tehdidini hatırlattı. Caferi ayrıca Devrim Muhafızları’nın terör listesine alınması halinde, İran’ın Amerika’yı DEAŞ ile eşit göreceği uyarısında bulundu.

Benzer bir açıklama da Tahran Yönetimi’nden geldi. Sözcülük, İran’ın ABD’yi, DEAŞ’lı terör bloğuna dahil edeceğini söyledi. ‘’Devrim Muhafızları halkı koruyup terörle mücadele eden bir birim. Ona karşı böyle bir tavır alan her hükümeti terörle aynı yerde addederiz’’ ifadelerine yer verdi.

İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif de ABD’ye tepkili isimlerdendi. Zarif Washington’a uyarıda bulundu.
ABD’nin bu kararı alması halinde kendilerine yönelik nefreti artıracağını kaydetti.

Trump’ın, Devrim Muhafızları ve hükümetin bir bütün olduğundan emin olması gerektiğini söyleyen Zarif, ‘’Diplomatik ve askeri dil birbirinden farklı ama hedef aynı’’ dedi.

Ruhani’nin, Devrim Muhafızları’nı, nükleer anlaşmayı olumsuz etkilemek ve ocak 2016’da yürürlüğe girdikten sonra anlaşmayı akamete uğratmaya çalışmakla suçlamasının ardından, hükümet, dışişleri ve Devrim Muhafızları tarafından ortak tavır sergilenmişti. Bununla birlikte, Ruhani, şubat 2016’daki füze denemesini de sert bir şekilde eleştirmişti.

Ruhani, seçimleri kazanmasının ardından, Devrim Muhafızları’na karşı eleştirilerini yinelemişti. Hükümeti, İran ekonomisini iyileştirmek amacıyla yabancı yatırımlara yönelik teşvikleri olumsuz etkilemekle suçlamış ve ‘silahlı hükümet’ olarak nitelendirmişti.