Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

İran Dışişleri Bakanı Zarif: ABD, İran’a Karşı ‘Psikolojik Savaş’ yürütüyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, ABD’yi Tahran ve ticaret ortaklarına karşı psikolojik bir savaş başlatmakla suçladı.

Zarif’in Tesnim Haber Ajansı’nda yer alana açıklamasında, ABD’nin İran ve ticaret ortaklarına karşı psikolojik bir savaş yürütmeye odaklandığını söyledi.
İran ile P5+1 ülkeleri (ABD, Çin, Rusya, Fransa, İngiltere ve Almanya) arasında 2015 yılında imzalanan nükleer anlaşmadan çekildiklerini açıklayan ABD Başkanı Donald Trump, daha sonra Tahran’a yeniden yaptırımlar uygulamaya başlarken, anlaşmada yer alan diğer ülkeler anlaşmayı kurtarmanın yollarını bulmaya çalışıyorlar.

“ABD hedeflerine ulaşamadı”

İranlı Öğrenciler Ajansı ISNA’nın bildirdiğine göre, Dışişleri Bakanı Zarif anlaşmadan çekilme kararının ABD’ye zarar verdiğini söyledi. Zarif, “Trump’ın nükleer anlaşmadan çekildiklerini açıklamasından bu yana ABD hedeflerine ulaşamadı” ifadelerini kullandı.
Bununla birlikte Washington, Tahran’ın nükleer programının yanı sıra Suriye ve Irak’taki silahlı grupları desteklemesini sona erdirmeyi hedefliyor.

ISNA Haber Ajansı’nın bildirdiğine göre Nükleer anlaşmanın İran’da da siyasi çatışmaya yol açtığını söyleyen Bakan Zarif, “Ülkede nükleer anlaşmanın sunduğu fırsatları yakalamak yerine siyasi bir savaşa girmeyi seçenler var. Bu siyasi savaş, ülkede umutsuzluğa ve hayal kırıklığına yol açtı” şeklinde konuştu.

İran’da nükleer anlaşmayı eleştiren kesim, ABD’nin anlaşmadan çekilmesinin ardından bu anlaşmanın bir tür kapitülasyon olduğunu söyleyerek, Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani’ye karşı sert eleştirilerde bulundular.