Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

İran Dışişleri Bakanı Zarif, Umman ve Katar’a gidiyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif Umman ve Katar’ı ziyaret ediyor. Zarif’in ziyaretleri, ABD’nin Tahran’ın bölgesel davranışını eleştirdiği bir dönemde gerçekleşiyor.

İran Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, Bakan Zarif, Ummanlı mevkidaşı ile bölgesel gelişmeleri görüşecek. Zarif, Maskat ziyaretinin ardından Doha’ya geçecek. İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Behram Kasımi açıklamasında, Zarif’in ikili ve bölgesel istişareler çerçevesinde pazartesi ve salı günü Umman ve Katar’ı ziyaret edeceğini kaydetti.

“Körfez krizini çözmek için iletişim en iyi çözüm”

Dışişleri Bakanı Cevat Zarif’in bu ziyareti, Katar Dışişleri Bakanı Muhammed bin Abdurrahman Al Sani’nin boykot ülkelerine yönelik yaptığı ‘Katar’ı İran’a hediye ediyorlar’ şeklindeki açıklamasından yaklaşık bir hafta sonra gerçekleşiyor. Fransa’nın başkenti Paris’te düzenlenen Fransa Uluslararası İlişkiler Enstitüsü (IFRI) oturumları çerçevesinde konuşan Al Sani, dört Arap ülkesinin verdiği Katar’ı boykot etme kararının, Doha’yı Tahran ile ekonomik yakınlaşmaya ittiğini belirtti. Katar Dışişleri Bakanı Al Sani, ülkesinin diyaloğu desteklediğini ve Körfez krizini çözmek için iletişimin en iyi çözüm olduğunu ifade etti.

AFP’nin haberine göre, Katar Dışişleri Bakanı geleceği gittikçe belirsizleşen nükleer anlaşma için, “Bölgede nükleer silahlara sahip bir ülke istiyoruz. Anlaşma iyidir, ancak daha iyi bir çözüme ihtiyacımız var ve bizde bunu arıyoruz” ifadelerini kullandı.

Bu ziyaret İran Dışişleri Bakanı Cevat Zarif’in New York dönüşü ve ABD’nin Tahran’ı bölgesel davranışına atıfta bulunarak, ‘nükleer anlaşma ruhu’ konusunda sert eleştirilere maruz bırakmasının ardından gerçekleştirdiği ilk ziyaret.

Doğalgaz sektöründeki işbirliğini ele alacaklar

Öte yandan, Umman’da yapılacak görüşmede, doğalgaz sektöründeki işbirliği ele alınacak. İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif ve Ummanlı mevkidaşı Yusuf bin Alawi bin Abdullah geçtiğimiz ay Newyork’taki BM Genel Kurulunda bir araya gelmiş ve enerji alanında işbirliği konusunu ele almışlardı.

İranlı Tasnim Haber Ajansına göre, Bakan Zarif, işbirliği alanında üç ülke arasındaki görüşmeleri takiben Maskat’ı ziyaret ediyor. Umman Dışişleri Bakanı Yusuf bin Alawi, Tahran’ı temmuz ortasında ziyaret etmiş, İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ve Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif’le istişarelerde bulunmuştu. Bu ziyaretin ardından İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, Umman ve Kuveyt’e, Körfez Ülkerleri ile ilişkilerin iyileştirilmesi çerçevesinde bir ziyaret gerçekleştirdi. Ruhani, Yusuf Bin Alawi ile Tahran’daki görüşme sırasında, iki ülke arasında ortak komiteler yoluyla ticaret anlaşmalarının etkinleştirilmesi ve ekonomik işbirliğinin geliştirilmesi konusundaki talepleri bu ziyaretlerinde de yineledi.