Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

İran Dışişleri Bakanı Zarif’den ‘müzakereleri kesme’ tehdidi | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, Tahran’ın balistik füze programı konusundaki tutumlarında ısrar etmeleri halinde Avrupa ülkeleri ve ABD ile ikili görüşmeleri kesmekle tehdit etti.

Reformcu ‘Etemaad’ gazetesine verdiği demeçte, balistik füze programı konusunda İran ve Avrupa müzakereleri hakkında yapılan Batılı haberleri yalanlayan Bakan Zarif, bu haberlerin, iki taraf arasındaki nükleer anlaşma için ‘ciddi bir tehdit’ oluşturduğunu belirterek, Avrupa ülkelerini bu konuda harekete geçmeye çağırdı.

“Görüşmelerin peşine düşmeye değer olup olmadığına karar vereceğiz”

Avrupa ülkelerinin Tahran’ın bölgesel rolü üzerindeki tutumlarını reddeden Zarif, “Bölgede yapıcı bir rol oynamalarına teşvik etmek için Avrupalılarla yıllardır müzakere ediyoruz. Ancak Avrupalılar bu projeyi başka başlıklar altında sürdürmek istiyorlarsa, bu temelde, görüşmelerin peşine düşmeye değer olup olmadığına karar vereceğiz” ifadelerini kullandı.

Le Drian’ın ziyareti ülkeyi ikiye böldü

Öte yandan İran gazeteleri, bu sabah, Bakan Zarif ile görüşen Fransa Dışişleri Bakanı Jean-yves Le Drian’ın, Tahran ziyareti konusunda farklı görüşlere sahip. Hükümet yanlısı gazeteler, Fransız bakanın ziyaretinin, İran’ın Husilere füze göndermesi konusundaki kınama girişiminin ardından büyük önem taşıdığını düşünürken, Devrim Muhafızları’na yakın muhafazakâr gazeteler Fransız bakanın ziyaretini eleştirdi.

Reformcu ‘Arman’ gazetesinin, ‘Zarif Tahran’da Le Drian’ı ağırlıyor’ başlığı altındaki haberinde, İngiltere’nin sunduğu, İran’ı Husilere füze göndermesi konusunda kınama karar taslağının Rusya’nın vetosu ile atlatıldığını ancak bunun her gün İran karşısında büyümekte olan bir uluslararası uzlaşının işareti olduğu belirtildi.

Gazete, Avrupa ülkeleriyle diplomatik ilişkiler ve istişarelerin canlı tutulmasının önemini ve nükleer anlaşmayı korumak için endişelerin giderilmesinin önemini vurguladı.

ABD’nin Ortadoğu’daki müttefikleri nedeniyle İran’ın dışlanması konusunda uyarıda bulunan gazeteye göre, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin (BMGK) yaptırımların ve kararların uygulanmasından sonra nükleer anlaşmanın çökmesi durumunda İran bu konunun en büyük kaybedeni olacak.

Fransa Dışişleri Bakanı’nın aylarca ertelendikten sonra gerçekleşen ziyaret, bölgesel meselelerde İran ve Fransa arasında görüş ve istişarelerde bulunmak için uygun bir fırsat olarak görüldü.