Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

İran Dışişleri Bakanı Zarif’ten ABD ile görüşme açıklaması | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, yaptığı açıklamada, ABD’nin İran’a yönelik yaptırımlarını yeniden uygulamaya başlamasının ardından Tahran ile Washington arasında yakın gelecekte herhangi bir müzakerenin başlayabileceği ihtimaline sıcak bakmadı.

İran Devrim Muhafızlarına yakınlığı ile bilinen Tesnim Haber Ajansı’nın sorularını yanıtlayan Dışişleri Bakanı Zarif, ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ile bir görüşme gerçekleştirmeleri ihtimaline yönelik bir soruyu, “Hayır. Böyle bir görüşme olmayacak” şeklinde yanıtladı. Böylece İran ilk kez ABD Başkanı Donald Trump tarafından yapılan görüşme teklifini açık ve net bir şekilde reddetmiş oldu.

Önümüzdeki ay ABD Başkanı Trump ve İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani’nin de katılacağı New York’ta yapılacak olan Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurul toplantısının oturum aralarında da ABD’li yetkililerle bir araya gelmeyeceklerini vurgulayan Bakan Zarif, Tesnim Haber Ajansı’na yaptığı açıklamada, “ABD Başkanı Trump’ın son görüşme teklifine yönelik, “Bizim ve Cumhurbaşkanının tutumunu net bir şekilde ortada. Amerikalılar dürüst değiller. Yaptırımlar konusunda ısrarcı olmaları herhangi bir görüşmenin yapılmasını engelliyor” ifadelerini kullandı.

Washington’un ekonomik baskılarının İranlı liderleri müzakere masasına dönmek zorunda bırakacağına dair spekülasyonlar bulunuyor. ABD, İran ile süper güçler arasında 2015’te imzalanan nükleer anlaşmadan Mayıs ayında çekilmesinin ardından salı günü İran’a yeniden yaptırım uygulamaya başladı. Dışişleri Bakanı Zarif 2015’te, anlaşmanın şartları ve uygulama mekanizması ile ilgili müzakereler sırasında birçok kez ABD eski Dışişleri Bakanı John Kerry ile bir araya gelmişti. Bununla birlikte Cumhurbaşkanı Ruhani geçtiğimiz hafta yaptığı bir açıklamada, Tahran’ın her zaman diplomasiden ve konuşmaktan yana olduğunu, ancak Washington’un güvenilir bir bir taraf olduğunu kanıtlaması gerektiğini açıkça ifade etmişti. İran Cumhurbaşkanı, “Eğer bir düşmanınız varsa ve onu bıçaklıyorsanız, bunu yaparken de onunla konuşmak istediğinizi söylüyorsanız, burada yapılacak ilk şey bıçağı yerinden çıkarmaktır” demişti.

Öte yandan Dışişleri Bakanı Zarif, İran’ın Umman aracılığı ile ABD’ye bir mesaj gönderdiği iddialarını da yalanladı. ABD’deki Arap diplomatlar, Umman Dışişleri Bakanı Yusuf bin Alevi’nin geçtiğimiz ay ki Washington ziyareti sırasında, ABD Savunma Bakanı James Matiss ile yaptığı görüşmeyi, İran’ın Trump yönetimiyle bir iletişim kanalı açma çabalarıyla ilişkilendirmişlerdi.

Öte yandan ABD yaptırımları, Fransa’dan İran’a binlerce büyük baş hayvan ihraç edilmesini de engelledi. Yerel çiftçiler ve İranlı bir şirket tarafından yürütülen ihracat projesi kapsamında önümüzdeki birkaç ay içinde, Fransa’nın kuzeyinde bulunan Normandiya bölgesinden Tahran’a binlerce büyük baş hayvan getirilmesi planlanıyordu. Ancak, yapılan bu ihracat anlaşması, bankaların İran’la mali işlemler yapmasının engellenmesi sonrası askıya alındı.

Bloomberg Haber Ajansı’nın dün yayınladığı habere göre, ABD’nin İran’a karşı dünya ticaretindeki yaptırımlarının geniş kapsamlı etkileri, Avrupa’nın en büyük tarım üreticisi olmasına rağmen Fransa’nın büyük baş hayvan ihracatını engelledi. Öte yandan İran’ın Avrupa ile ticaret hacmi 10 milyar doları aşarken, geçtiğimiz yıl Fransa’nın toplam ihracatı 1,7 milyar doları bulmuştu.

ABD’nin uyguladığı son yaptırımlar özellikle altın, metal ve otomobil ticaretine yönelik kısıtlamalar getirirken, İran’ın dolara erişimini sınırlandırıyor. Öte yandan ABD’nin Kasım ayı itibariyle uygulayacağı yaptırımlar finans kurumlarının yanı sıra tüm sektörleri etkileyecek.

Fransız PSA Grubu’nun sahibi olduğu ‘Peugeot’ Alman otomotiv devi ‘Daimler’ ülkeden çekilmiş, Fransız otomotiv devi ‘Renault’ ve İsveçli tır üreticisi ‘Scania’ İran’daki üretimlerini askıya almışlardı. Fransız petrol üreticisi ‘Total’ ülkeden ilk çekilen şirketlerden biri olmuştu. Son olarak, Alman otomotiv şirketi ‘Dürr AG’, ABD yaptırımlarının yeniden uygulanmaya başlamasıyla zarar gören İran’daki faaliyetlerini askıya aldı. Şirketin üst düzey yekilisi Carlo Crosetto Boersen-Zeitung adlı Alman gazetesine dün verdiği demeçte, “İran’daki çalışmalarımız geçen yıl büyüdü. Ancak şimdilik faaliyetlerimizi durdurduk. 2017’de iki sözleşeme imzalamıştık. Bu kar açısından bir fırsattı ama şimdi kaybediyoruz” ifadelerini kullandı.