Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

İran Erbil’deki KDP-İ kampını vurdu: 9 ölü 30 yaralı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

İran güçlerinin Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’nde (IKBY) faaliyet gösteren Kürdistan Demokrat Partisi-İran’a (KDP-İ) ait bir kampa düzenlediği saldırıda 9 KDP-İ’linin öldüğü aralarında üst düzey isimlerin de bulunduğu 30 kişinin yaralandığı bildirildi.

Yerel medyada yer alan haberlere göre, Erbil kentine bağlı Koysancak ilçesinde KDP-İ kampına toplantı sırasında füze saldırısı düzenlendi. Saldırıda, KDP-İ askeri kanadından 9 kişi öldü, üst düzey yetkililerden Mustada Mevludi’nin de aralarında bulunduğu 30 kişi yaralandı.

Öte yandan KDP-İden yapılan açıklamada söz konusu saldırı doğrulandı, saldırı sonucu ölü ve yaralıların olduğu bilgisi paylaşıldı ancak, sayısı belirtilmedi.

Açıklamada, İran’a ait insansız hava araçlarının bölgede keşif uçuşu yaptıktan sonra söz konusu kampa yoğun bir saldırı düzenlediği iddia edildi.

İran tarafından konuyla ilgili henüz bir açıklamada yapılmadı.

İran’a muhalif KDP-İ, 1996’dan bu yana IKBY’nin Erbil kentindeki kamplarda faaliyet gösteriyor. O tarihten bu yana İran’ın ilk kez bu büyüklükte bir saldırı gerçekleştirdiği belirtiliyor.

İran Devrim Muhafızları Ordusundan yapılan yazılı açıklamada da ülkenin batısındaki Kürdistan eyaletine bağlı Merivan kırsalında, terör örgütü PJAK’a karşı dün akşam saatlerinde operasyon başlatıldığı belirtilmişti.

Operasyonda 6 örgüt üyesinin öldürüldüğü aktarılmıştı.