Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

İran güvenlik raporu: Protestoların arkasından halkın güveni azaldı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

İran İçişleri Bakan Yardımcısı Hüseyin Zülfikari’nin yaptığı açıklamaların yer aldığı İran’daki protesto gösterilerine yönelik hazırlanan son raporda toplumundaki güvenin azaldığı ortaya çıktı.

Geçen aralık ayı başında İran’ın ikinci büyük şehri Meşhed’den başlayarak 10’dan fazla şehre yayılan ve 10 gün süren halk protestoları çerçevesinde hazırlanan kapsamlı güvenlik raporu, Hüseyin Zülfikari tarafından birkaç gün önce İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani’ye sunuldu.

Zülfikari’ye göre raporda İran’daki protesto gösterilerinin sebebi olarak sunulan üç önemli başlık var. Bunlar halkın güveninin azalması, kamuoyunun yanlış yönetimi ve süregelen dış düşmanlıklar olarak sıralandı.

Zülfikari’nin açıklamalarını aktaran resmi ISNA Haber Ajansı’nda yer alan habere göre protesto gösterileri, radikal bir yaklaşım benimseyen gösterilerin artması ve sloganların çeşitlenmesiyle değişime uğradı.

Raporda gösterilere yönelik yapılan çağrıların içeriğine ilişkin bilgiler de yer alıyor. Resmi istatistiklere göre protesto gösterilerinin yüzde 37’si ekonomik, yüzde 74’ü ise lisanssız finans kurumlarının eylemlerine yönelik düzenlendi. Raporda bu konuyla ilgili sorunları çözmek beklentisiyle “Protestolardan etkilenenler ve yatırımcıların yüzde 90’ından fazlasını tazmin etmek üzere 11 trilyon tümenin (yaklaşık 3 milyar dolar) ülke kasasından çıkmasına rağmen ne yazık ki yetkililer bu hamleyi doğru bir şekilde görmedi” ifadeleri yer aldı. Raporda ayrıca bu kurumlardaki finansal yolsuzluklara yönelik şeffaflığın olmaması da eleştirilerek bu durumun protestolara yol açtığı vurgulandı.

Bakan Yardımcısı açıklamalarında protestolara katılanların yaş ve çalışma düzeyleri ile ilgili istatistiklere de değindi. Zülfikari’ye göre protestolara katılanların yüzde 59’u lise ve daha altı seviyede okullardan mezun. Yüzde 15’inin üniversite ve yüksek lisans mezunuyken yüzde 26’sının eğitim düzeyi ise bilinmiyor.

İstatistiklere göre protesto göstericilerinin yüzde 84’ü 35 yaşın altında ve herhangi bir sabıka kayıtları yok.

Raporda sokak gösteriler sırasında yaşananlar üç temel etkene bağlanıyor. Birincisi, mevcut koşullarla ve yaşanan iç çatışmanın bir sonucu olarak öfke ile baş etmede kurumlar ve kuruluşların etkinliğinin yetersizliği. Bazı zayıf yönler de dahil olmak üzere kamuoyunun güveninin azalması. İkincisi, kamuoyunun yanlış yönetimi, artan talep ve beklentiler. Seçim yarışlarında veya siyasi çekişmelerde ortaya atılan vaatlerin ülkenin kaynakları ve potansiyelinin dikkate almadan yapılmaları sonucu gerçekleşen beklentilerin birikmesine ve halkın memnuniyetsizliğine sebep oldu. Üçüncü temel etken ise üst düzey yetkililerin protesto gösterilerinin arkasında olduklarını duyurmaları. Üçüncü şahıslara yaptıkları suçlamalarda da yer alan dış düşmanlıklar. Rapor bu konuda, “ABD ile bölgedeki müttefikleri ve muhalif partilerden yabancı düşmanların faaliyetleri devam etmektedir” ifadeleri yer aldı.

İran Parlamentosu Bütçe Komisyonu Sözcüsü’nün yaptığı açıklamada da Cumhurbaşkanı Ruhani’nin İran Kalkınma Fonu’ndan 14 milyar dolarlık bir tahsisat imzaladığı belirtildi. ISNA’nın haberine göre bu miktarın yüzde 63’ü İran’ın gelecek yılki askeri faaliyetlerine ayrıldı.

Geçen ay Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani tarafından İran Parlamentosu’na sunulan hükümet bütçesi taslağında İran silahlı kuvvetlerine yaklaşık 11 milyar dolar ayrılmıştı.

Komisyon Sözcüsü açıklamasında alınan tahsisatın 150 milyon dolarının toz fırtınalarının etkilerinin giderilmesine, 200 milyon dolarının köylere su sağlanmasına, 250 milyon dolarının sulama projelerine, 200 milyon dolarının su kaynakları krizinin çözülmesine ayrıldığını belirtti. Ayrıca 150 milyon doların Radyo ve Televizyon Kurumu, 100 milyon doların depremden etkilenen bölgelerin yeniden inşası, 350 milyon doların da Belucistan eyalet hükümetinin faaliyetlerine ayrılmasına karar verildiğini söyledi. Sözcü, 100 milyon doların da çocuklardaki yaygın hastalıklarla mücadeleye ayrıldığını kaydetti.