Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

İran halkı, taciz skandalı nedeniyle sokaklara döküldü | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Sistan Belucistan Eyaleti’nde 41 kadının cinsel tacize uğradığı yönündeki ifadeler, İranlılar arasında iki gündür büyük tartışmalara neden oldu. İranlı yetkililerin konuya dair tepki ve kınamaları, 17 Haziran’da İran sokaklarına da öfke olarak yansıdı. Mevlevi Muhammed Tayyib Mollazihi isimli bir imamın kurbanların ailelerinin talebi üzerine Cuma namazı hutbesindeki ifadeleri, İranşahr kentinde protesto gösterilerinin düzenlenmesine neden oldu.

Kentte onlarca öfkeli İranlı, suçluların hızlı bir şekilde yakalanmasını ve cezalandırılmasını talep etmek için belediye başkanlığı binasının önünde toplandı. İran yargısı ise ülkenin güney doğusundaki birçok şehirde olaya karışanların tespit edilmesi için araştırmaların başladığını duyurdu.

6 gösterici gözaltına alındı

Öte yandan “Beluc aktivistleri” yetkililerin göstericileri dağıtmak için güç kullandığını ve hükümet binası önündeki protesto sırasında en az 6 göstericinin gözaltına alındığını açıkladı.

Kurbanların gerçek sayısı bilinmiyor

İran medyası ise şehirdeki atmosferi “yakıcı” olarak nitelendirdi. İran İşçi Haber Ajansı’nın (İLNA) aktardığına göre, itibarlarını kaybetme korkusu, çoğu ailenin şikâyette bulunmasını engellerken bu yüzden kurbanların gerçek sayısı da henüz bilinmiyor.

Fars Haber Ajansı İran medyasının halkın tepki ve tartışmalarını yansıtması sonrasında İçişleri Bakanı Abdurrıza Rahmani Fazli, Belucistan Eyaleti’ne soruşturma başlatmasını ve sonuçları kamuoyu ile paylaşması emrini verdi.

Onlarca kadın kaçırılıp tecavüze uğradı

İranlı bakan, güvenlik ve yargı birimleri arasında koordineli olarak bir kriz hücresi oluşturma çağrısında bulunurken “Güvenlik ve yargı birimlerince alınan önlemlerin boyutlarını netleştirmek üzere bölgedeki halk ve esnaf ile iş birliği” yapılmasını önerdi. İranşahr kenti hatibi, Cuma hutbesi sırasında İranlı yetkilileri şiddetli bir şekilde eleştirerek, ilgili makamlara soruşturma başlatmaya ve olaya karışanları ciddi bir şekilde kovuşturmaya çağırdı. İmam Tayyib Mollazihi’nin belirttiğine göre, İran’da onlarca genç kadın kaçırılıp tecavüze uğradı. İmam, olayların bazılarının Ramazan ayında gerçekleştiğine de dikkati çekti.

İran’daki birçok internet sitesi de Sünni çoğunluğa sahip İranşahr kentindeki imamın hutbesine dair video paylaştı. Mollazihi ayrıca, gözaltına alınan bir sanığın, yetkin bir isim olduğunu ve kentin zenginleri arasından yer aldığını vurguladı.

Kadınlar tıbbi destek almaya başladı

İranşahr Milletvekili Muhammed Naim Aminifard, kurbanlardan 4’ünün şu ana kadar tıbbi destek aldığını belirtirken Sistan Belucistan Başyargıcı İbrahim Hamidi de kurbanlardan sadece üçünün savcılığa gitmeyi kabul ettiğini söyledi.

Sağlık Bakanlığı ise bir uzman ekibin soruşturmaya katılmak üzere İranşahr kentine gönderileceğini vurguladı.

Bir İran gazetesinin dün hükümet sözcüsünün ifadelerinden alıntı yaptığı haberine göre, İranşahr Savcısı Muhammed Hani, olayda 4 kişinin parmağının olduğunu belirtti. İranlı yetkililere göre ilk sanığın soruşturması hala devam ediyor.

3 kişi her yerde aranıyor

İran medya organlarına göre güvenlik güçleri, geçtiğimiz Cumartesi gecesi yaşanan olayın faillerinden birinin yakalandığını, diğer 3 failin de arandığını belirtti.

İran resmi haber ajansı IRNA ise geçtiğimiz aylarda cinsel saldırıya uğrayan bazı kurbanların ifadelerine yer verdi. Ajans ayrıca, İranşahr halkına sakin olma çağrısı yaptı. Ajansın haberine göre, şehirdeki kriz hücresi konuyu tam bir hassasiyetle takip ediyor.

Sosyal medyada tepkiler çığ gibi büyüyor

İmam Mevlevi Muhammed Tayyib Mollazihi’nin konuyu kamuoyu ile paylaşmasının ardından İran medyasının yanı sıra sosyal medyada da konuya dair tepkiler büyüyor. Özellikle sosyal paylaşım sitesi Twitter’da #دختران_ایرانشهر (İranşahr’ın kızları) etiketiyle binlerce paylaşım yapıldı.

Paylaşımlarda, yetkililerin “kriz bölgesindeki istikrar adası” olarak niteledikleri bir ülkede yaşanan olayın şok edici olduğu ifade edildi.

Aile Bakanı’ndan önemli çağrı

Yaşananların ardından İran Cumhurbaşkanı’nın Kadın ve Aile İşlerinden Sorumlu Yardımcısı Masume İbtikar, kadınlara yönelik şiddete karşı her türlü caydırıcı uygulamanın kullanılması gerektiğini vurguladı. İbtikar, parlamentoya kadınları ve çocukları korumaya yönelik yasalara öncelik verilmesi çağrısında bulundu.

Eyalet diken üstünde

Belucistan Eyleti, İran’ın en fakir ve marjinal bölgelerinden biri. Bölge sakinleri, kentte ulusal ve mezhebi ayrımcılığın sosyal tehditlerin yayılmasına yol açtığını ifade ederken, kaynakların da yetersiz olduğunu belirtmekte. İran makamlarınca “terörist” olarak nitelendirilen rejim karşıtı silahlı gruplar da bölgede aktif bir rol oynuyor.

Belucistan, demokratik bir çerçevede milletin haklarını tanıyan federal bir sistem aracılığıyla kendi kaderlerini kendileri tayin edebilme hakkı talep ediyor. Zira İran’ın gündemini sarsan söz konusu olay, geçtiğimiz ay Tahran’ın kuzeyinde bir öğretmenin, öğrencilerini taciz ettiği yönündeki haberlerden sonra ikinci taciz skandalı oldu. Bu durum ise İran Dini Lideri Ali Hamaney’in müdahalesini isteyen ülkede geniş çaplı tepkilere yol açtı.