Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

“İran, Hamza bin Ladin’in Afganistan’a gönderilmesine müdahale etti” | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Usame bin Ladin’in ailesine yakın kaynaklar, İran’ın, Hayriye Sabar ile Tahran’da yaşayan oğlu Hamza Bin Ladin’in Afganistan’a gönderilmesine müdahale ettiğini açıkladı.

Şarku’l Avsat’a konuşan Usame bin Ladin’in ailesine yakın kaynaklar, İran’ın, Hayriye Sabar ile Tahran’da yaşayan oğlu Hamza Bin Ladin’in Afganistan’a gönderilmesine müdahale ettiğini belirtti. İran Devrim Muhafızları’nın elinde olan Usame bin Ladin’in oğulları daha önce Suudi Arabistan’a gitmeleri için serbest bırakılmışlardı.

Kaynaklar, Bin Ladin’in bazı eş ve çocuklarının Tahran’dan Suudi Arabistan’a döndüklerini açıkladı. Eski el-Kaide liderinin dördüncü oğlu olan ve kardeşlerini Tahran’dan geri döndürmek için büyük çaba sarf eden 37 yaşındaki Ömer, Şarku’l Avsat’a yaptığı açıklamada, Usame Bin Ladin’in ilk karısı Nacva’dan olan Muhammed, Bekir, Fatma, İman ve Osman isimlerinde beş kardeşin Tahran’da ikamet ettiklerini söyledi.

Ömer daha önce Şarku’l Avsat’a yaptığı açıklamada, 6 kardeşinden, annesi Hayriye Sabar’dan ve 2001 yılı sonundan bu yana Bin Ladin’in 11 torununun Tahran’da bulunduğundan bahsetmişti. Ömer, küçük kardeşi Hamza’nın, Muhammed Atta ya da Muhammed İslambuli’nin kızıyla değil Ebu Muhammed el-Mısri’nin kızıyla evli olduğunu doğruladı. İran’da yapılan ve CIA tarafından yayınlanan düğün töreni fotoğraflarında, Hamza ve Ebu Muhammed el-Mısri birlikte görüntülenmişti.

ABD tarafından aranan Ebu Muhammed el-Mısri, el-Kaide’nin iki numaralı ismi olarak biliniyor. Yakın zamana kadar İran’da yaşayan Mısri, Tahran’ın, 2015 yılında Yemen’de kaçırılan bir İranlı diplomatın bırakılmasına karşılık el-Mısri’nin serbest bırakılacağına dair örgütün beş lideri ile anlaşma yapmasının ardından Tahran’dan ayrıldı.

El Kaide’nin ilk kurucularından olan Ebu Muhammed el-Mısri, El-Kaide’nin kurulduğu ilk yıllarda her türlü patlayıcı ve füze yapımında uzman olan biriydi. Ayrıca örgütün danışma kurulunun bir üyesi olup güvenlik komitesinin sorumluluğunu üstlenmişti.

Örgütün en tehlikeli liderlerinden biri olan Ebu Muhammed el-Mısri, çeşitli terörizm faaliyetleriyle suçlanıyor. Bu suçlamalar arasında, aralarında 12 Amerikalının bulunduğu 231 kişinin ölümüne sebep olan, 1998 yılında Kenya’da ve Tanzanya’da bulunan iki ABD elçiliğinin bombalanması suçlaması da var.

Ebu Ferec el-Yemeni, Mısır Cihadı örgütünün şeriat komitesinden sorumluydu. Gıyabında verilen 10 yıllık hapis cezasının ardından, Mısır makamları tarafından Ağustos 2002’de bir Körfez devletinden teslim alındı.

Şarku’l Avsat’ta 2017’deki düğün törenin fotoğrafları yayınlanan Hamza bin Ladin, Abbottabad’da bulunan bir konutta eşi ile birlikte yaşayan Hayriye Sabar’ın oğludur.

Öte yandan, Londra’daki Makrizi Araştırma Merkezi Yöneticisi ve ırkçı hareketler uzmanı Hani el-Sibai, Şarku’l Avsat’a, “Ebu Muhammed el-Mısri 55 yaşındaydı ve Cihad grubundan başka kimselerle birlikte Amerika ve Batı’ya saldırmama fikrini savundu. Fakat yakın düşman, Arap devletleri ile savaşmak istiyordu. Mısri, Şeyh Eymen ez-Zevahiri’nin naibi olan Ebu el-Semh ve 2015’te Akrep hapishanesinde ölen Cihatçı Selefilik’in kurucusu Mercan Mustafa Salim tarafından desteklendi. Cihatçı Selefilik mensupları, kendilerini çevreleyen koşullar sebebiyle yıllarca Afganistan ve İran’da bulunan örgütün diğer mensupları ile evlendiler. Eymen ez-Zevahiri’nin kızlarının üçünün İslami Hareket mensubu Faslı, Filistinli ve Mısırlı kimlerle evlendiklerini görüyoruz. İran’da da Cihad ve el-Kaide hareketlerine mensup olan kimselerle bir dizi evlilik gerçekleşti. Ebu Ferec el-Yemeni’nin kızları, Cihatçı Selefilik’ten kimselerle evlendiler. Ebu Muhammed el-Mısri, Yahudilere ve Haçlılara mücadele için kurulan Uluslararası İslami Cephe’ye katılmadan önce Mısır İslam Cihadı’nın savunucularından biriydi” açıklamasında bulundu.

Bin Ladin, uzak düşman Amerika ve Batı ülkeleri ile savaşmayı tercih etti ve yakın düşman (Araplar) ile savaşılması gerektiğine inanmadı.

Bin Ladin’in ABD güçleri tarafından 2011 yılında öldürülmesinin ardından Eymen ez-Zevahiri’nin örgütün liderliğini devralmasıyla örgütün stratejisi tamamen değişti.

Guardian’ın aktardığına göre, Usame Bin Ladin’in üvey kardeşi olan Ahmed el-Attas, Batılı güvenlik güçlerinin son iki yıl içinde Hamza bin Ladin’in yerini belirlemeye odaklandıklarına işaret ederek, “Muhammed Atta’nın kızıyla evlendiğini duyduk. Nerede bilmiyoruz ama Afganistan’da olabilir” ifadelerini kullandı.

Guardian, Usame bin Ladin’in iki kardeşinden aktardığına göre, Usame, bir sonraki el-Kaide lideri olarak görülen oğlu Saad bin Ladin’in ölümünün intikamını almak için kendisi yerine Hamza’nın getirilmesi için hazırlık yaptığının altını çizdi.