Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

İran İçişleri Bakanlığı protestolara on binlerce göstericinin katıldığını kabul etti | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

İran, bugün ikinci haftasına giren ve uluslararası toplum tarafından da artan desteğe sahip protestolara on binlerce göstericinin katıldığını kabul etti.

Daha önce de ülkenin eski Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad’ın yeniden göreve geldiği 2009’daki tartışmalı seçimler hile şüphelerine neden olmuş, muhalif aday Mir Hüseyin Musavi’nin destekçilerinin sokaklara dökülmesiyle birlikte 25 kişinin hayatını kaybettiği büyük protestolar yaşanmıştı. İranlılar perşembe günüden bu yana ülkenin zamandan bu yana ülkenin sahne olduğu en büyük protesto gösterilerini düzenliyor.

Protestoların patlak vermezinden bu yana ilk kez açıklama yapan İran İçişleri Bakanı Abdulrıza Rahmani Fazli, protestolara katılan göstericilerin sayısını tam olarak kestirmenin zor olduğunu ancak gösterilere yaklaşık 42 bin kişinin katıldığını belirtti.

İçişleri Bakanı Fazli, yetkili makamların kendisine bu sayının büyük olmadığını aktardığını belirtti.

İran Devrim Muhafızları’ndan yapılan açıklamalar ise gösterilere katılanların sayısının 1500 ila 15 bin olduğu yönünde.

ABD adına açıklama ise Başkan Yardımcısı Mike Pence’ten geldi. Pence, yaptığı açıklamada ülkesinin hayatlarını riske atarak özgürlüklerini isteyen cesur İranlı protestocuların yanında yer aldığını yineledi.

Pence’in Amerika’nın Sesi adlı internet sitesine yaptığı ve sosyal medya hesabında da yer alan açıklamasında şu ifadeler kullanıldı:

“ABD Başkanı Donald Trump, İranlı protestoculara verdiği desteği açıkça gösterdi. Bu da ABD’nin dünyada özgürlük kahramanı rolü ile uyumlu bir durumdur. İran, küresel çapta terörizmi destekleyen bir ülkedir. İran halkının ülkesinde değişim talep etmesi kaçınılmazdı. Her Amerikalı özgürlüğü sever ve dünyadaki özgürlükleri teşvik eder.”

Bir önceki yönetim döneminde sessiz kalınan ve özgürlüğü desteklemeyen politikaların başarısızlığı ile ABD Başkanı Donald Trump’ın cesur İran halkının yanında olmak istemesi arasındaki farka da dikkat çeken Başkan Yardımcısı “Bunun İran şehirlerindeki sokaklarda gösteriler yapan insanlara umut verdiğini biliyorum” diye konuştu.

Mike Pence açıklamasının devamında “Umarım İran halkı ABD’nin ve Amerikalıların onların doğal müttefikleri olduklarının farkındadırlar. ABD’nin İran halkının özgür ve demokratik bir geleceğe eriştiğini görmek istediğini anlarlar. Kendilerini dünyayı tehdit eden bir rejimden uzak tutmalarını istiyoruz” ifadelerini kullandı.

Pence, geçen çarşamba günü bazı ABD’li politikacıların Twitter üzerinden İran halkını destekleyen açıklamalarını paylaştığı tweette, ABD’li Cumhuriyetçi ve Demokrat partilerin hükümetinin yolsuzluk ve adaletsizliğine karşı verdiği mücadeleye devam eden ‘özgürlük sever’ İran halkını desteklediğine işarette bulunmuştu.

ABD adına bir diğer açıklama da Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Heather Nauert tarafından yapıldı. Nauert, Washington’un İran halkının yanında durduğunu tekrarladı. Paylaştığı tweette ABD’nin ekonomik duruma, yolsuzluğa ve yurt dışındaki teröristlerin finanse edilmesine karşı yapılan protestoları desteklediğini belirtti. “İran halkının ifade özgürlük hakkını destekliyoruz” ifadelerini kullandı.

Eski Dünya Satranç Şampiyonu Rus politikacı ve aktivist, Garri Kasparov da ‘İran halkını, Rus halkını ve yöneticilerini kınayarak zorba rejimlerin yönetimi altındaki ulusları desteklediğini’ bildirdi. Halklar ve onları bastıran rejimler arasında ayırıcı bir çizginin çizilmesi çağrısında bulundu. “Sen bunu yapsan da yapmasan da halk bunu hatırlayacaktır” diye konuştu.

İnsan Yardım Vakfı’na (HRF) başkanlık yapan Kasparov, “Dünya ve dünya liderleri İran’ı izliyor. Biz de takip ediyoruz. Bu isimleri izleyip kaydediyoruz. İranlı liderler, kendileri ve kişisel mal varlıkları ile ilgili soruşturmalar başlatacaklarına yönelik açıklamalarda bulunabilir” ifadelerini kullandı.