Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Bağdat yönetiminden IKBY’ye 24 saat süre | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

AFP’nin bugün aktardığı bilgilere göre, Bağdat Yönetimi, IKBY’ye bağlı peşmergenin Kerkük’te 2014 senesinde DEAŞ’a karşı savaşırken elde ettiği toprakları, Irak ordusuna geri vermesi için 24 saat süre verdi.

İran yalanladı

Tasnim haber ajansı, İran’ın, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’nde (IKBY) geçtiğimiz ay yapılan bağımsızlık referandumu nedeniyle sınır kapılarını kapattığını duyurmuştu. Bunun üzerine İran Dışişleri Bakanlığı’ndan açıklama geldi. Bakanlık Kuzey Irak ile sınır kapılarının kapatıldığı haberlerinin asılsız olduğunu duyurdu.

Bir Kürt yetkili, İran Devrim Muhafızları Komutanı Kasım Süleymani’nin, Bağdat ile Erbil arasındaki gerilimi düşürmek için bölgede bulunduğunu söyledi.

Mesud Barzani, Fuat Masum ile bir araya geldi

Irak ordusunun kontrolü tekrar ele geçirmek istediği Kerkük’te, gergin bekleyiş sürerken, krize diplomatik çözüm arayışları da devam ediyor. Irak Cumhurbaşkanı Fuat Masum ile IKBY Başkanı Mesud Barzani’nin Süleymaniye’de bir araya geldiği açıklandı.

Bölgenin en büyük ikinci ili olan Süleymaniye’de yapılan toplantıda Cumhurbaşkanı Masum ve Barzani’ye üst düzey yetkililer eşlik etti.

Siyasiler, diyalog dilini sürdürmeye çalışırken, binlerce Kürt savaşçı ve diğerleri, Bağdat’ın kuzeyinde bulunan tartışmalı Kerkük eyaletinde konuşlandı.

Fakat siyasiler, bölge halkı ve hatta savaşçılar arasındaki diyalog dilinin başarısız olup, silahların kullanılacağı yönündeki büyük endişe devam ediyor.

Bağdat, savaş istemediğini, fakat Peşmergeler tarafından kontrol edilen ve yalnızca Kürt makamları tarafından yönetilen bölgelerin kontrolünün geri alınmasının da Irak ordusunun görevi olduğuna vurgu yapıyor.

Irak hükümeti, ülke bütçesinin ana kaynağı olan petrol fiyatlarının, DEAŞ ile 3 yıl boyunca süren savaşın etkisiyle düşmesi sonucunda ekonomik sıkıntı yaşıyor.

Bağdat, Kerkük’te günde 250 bin varil petrol çıkarılan bölgenin kontrolünü yeniden ele geçirmek istiyor.

Aynı zamanda tarihindeki en büyük ekonomik krizinden muzdarip olan IKBY’de, petrol ihracatının yüzde 40’ını ürettiği bu alanları kaybetmek istemiyor.