Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

İran, Bağdat’ın talebi üzerine IKBY’ye hava sahasını kapattı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

İran, Bağdat hükümetinin talebi üzerine Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) hava sahasını kapattığı belirtildi. Referandumun yapılması halinde kara sınırlarının da kapatılacağı duyuruldu.

İran Ulusal Güvenlik Yüksek Şurası Sözcüsü Husrevi, İran hava sahasının IKBY’ye kapatıldığını, referandumun yapılması halinde ise kara sınırlarının da kapatılacağını duyurdu.

Tüm tepkilere rağmen pazartesi yapılması planlanıyor

IKBY, bağımsızlık referandumunun yapılmasına yönelik, Bağdat hükümeti, Türkiye ve İran’ın yanı sıra yerel, bölgesel ve uluslararası tepkiler almasına ve ertelenmesi veya iptali edilmesi çağrılarına rağmen referandumu pazartesi günü yapmayı planlıyor.

İran haber ajansı IRNA’ın haberine göre, İran kuvvetlerinin, İran’ın kuzeybatısındaki Kürdistan bölgesi sınırı yakınında bir askeri tatbikat başlattığı belirtildi. Haberde, bu tatbikatın, barış, huzur ve İran’ın dostları için güvenlik mesajı olarak nitelendirildiği aktarıldı.

Tuğgeneral Habib Şahsuvari, yaptığı açıklamada, İran’ın kuzeybatısında, komandoların katılımı ve T72S tanklar ile gerçekleştirilen tatbikatın amacının, savaş hazırlıklarını geliştirmek olduğunu belirtti.