Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

İran ile nükleer anlaşmanın sıkılaştırılması tasarısı ABD Temsilciler Meclisi’ne sunuldu | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

ABD Temsilciler Meclisi Üyeleri, İran ile 2015’te imzalanan nükleer anlaşmanın sıkılaştırılması ve Tahran’ın yeni şartlara saygı göstermemesi durumunda İran’a yönelik yaptırımların yeniden uygulanması için meclise kanun tasarısı sundular.

Cumhuriyetçi üye Liz Cheney, yaptığı açıklamada, “İran’ın nükleer silah elde etmesini etkili bir şekilde önlemek için anlaşmanın içeriğinin açıkça belirlendiği” metnin meslektaşı Cumhuriyetçi üye Peter Roskam tarafından sunulduğunu belirtti. Yapılan herhangi bir anlaşmanın, askeri tesisler de dahil her zaman ve her yerde ‘en azından denetimlere izin vermesi gerektiğini’ vurgulayan Cheney, askeri amaçlı uranyum zenginleştirme çalışmalarının ve balistik füze denemelerinin yasaklanması gerektiğini söyledi.

Cumhuriyetçi üye Cheney, kanun tasarısının, İran temel şartları yerine getirmediği sürece rahatlamamasını sağlayacak İran’a yönelik yaptırımlar içerdiğine işaret etti.

ABD eski Başkanı Barack Obama’nın yönetimiyle iki yıldan uzun süre devam eden müzakereler sonucu elde edilen nükleer anlaşmayı kınayan Cheney, İran’a yönelik yaptırımların yerine getirilmeyen vaatler karşılığında kaldırıldığını söyledi.

ABD Başkanı Donald Trump, geçtiğimiz günlerde Tahran ile 6 büyük güç arasında 2015’te imzalanan tarihi nükleer anlaşma çerçevesinde kalma kararı aldığını açıklamış, bununla birlikte, Avrupa ülkelerinin, bu anlaşmanın şartlarını sıkılaştırmasına yardım etmeleri için de bir son tarih vermişti.