Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

İran, İngiltere’den aile ziyareti için gelen öğrenciyi tutukladı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Yaklaşık 50 gün önce İngiltere’de eğitim gören İranlı kız öğrenci, ailesini ziyareti sırasında İran istihbaratı tarafından tutuklandı ve Mart ayı ortasında Evin hapishanesine götürüldü.

Haberlerde 32 yaşındaki Ars Emiri’nin İngiliz vatandaşı olup olmadığı açıklanmadı ancak son on yıldır İngiltere’de yaşadığı ve Londra’daki Kingston Üniversitesi’nde yüksek lisans yaptığı belirtildi.

Bir akrabasının twitter’da yazdığı bilgiye göre aile ziyaretinin ardından Londra’ya dönerken tutuklanan Emiri, 13 Mart’tan bu yana Evin hapishanesinin 209. bölümünde tutuluyor.

Emiri, İngiltere Kültür Merkezi’nde çalışıyor. Üniversite öğrencisi, İran ve İngiltere arasındaki kültürel ve sanatsal sergilerin yapılmasına katkıda bulundu. İngiliz Kültür Meclis sözcüsü Şark’ul Avsat’a şunları söyledi: Meslektaşım bizim adımıza İran’da çalışmadı. Bizim İran’da bir büromuz yok. O İran’a sadece ailesini ziyaret etmeye gitmişti.”

Yetkili, Merkezin İranlılarla ilişkileri konusunda şunları söyledi: “Halklar arasında uzun süreli ilişkiler geliştirmek için uzaktan çalışıyoruz. Diğer 100’den fazla ülkede çalıştığımız gibi”
İranlı yetkililer, İran- İngiltere ilişkileri arasındaki ihtilafların arka planda olduğu 5 kişinin tutuklanmasıyla ilgili bir açıklama yapmadı.

Olay, İran Yargı Erki Sözcüsü Muhsin Ejei’nin, İran asıllı İngiliz Profesör Abbas Adalet’in tutuklandığını açıklamasının ardından bir haftadan kısa süre içinde gerçekleşen ikinci tutuklama.

İngiltere Dışişleri Bakanlığı Pazartesi günü yaptığı açıklamada, Ortadoğu’dan sorumlu Dışişleri Bakan Yardımcısı Alistair Burt’un İranlı mevkidaşı Abbas Arakçi ile görüştüğünü ve İngiltere’nin çifte vatandaşlarla ilgili tüm konsolosluk meseleleri hakkındaki endişelerini dile getirdiğini açıkladı. İngiliz Dışişleri Bakanlığı İran’dan, profesör Adalet’in tutuklanması hakkında acilen bilgi sahibi olmak istediğini belirtti.

Pazar günü resmi basın yayın organları Muhsin Ejei’nin açıklamalarından naklen, İran asıllı İngiliz akademisyenin “güvenlik suçlamaları” nedeniyle tutuklandığını yazdı.

Merkezi New York’ta bulunan İran İnsan Hakları Merkezi Çarşamba günü yaptığı açıklamada, “İran- İngiliz çifte vatandaşlığı bulunan ve Londra’da bir üniversitede Bilgisayar konusunda uzman olan Abbas Adalet’in İran Devrim Muhafızları tarafından Nisan ayının ortalarında tutuklandığını” duyurdu.

İran’ın yarı resmi haber ajansı Fars, tutuklanan akademisyen Abbas Adalet’in “İngiltere’ye bağlı sızma şebekesinin” bir üyesi olduğunu yazdı.

İnsan Hakları Merkezi, Abbas Adalet’in bilinmeyen bir tarihte gerçekleştirdiği İran seyahatinin araştırma amaçlı olduğunu söyledi. Adı bilinmeyen bir kaynak ise, Devrim Muhafızları’nın Adalet’i tutukladıklarında yanında bulunan bilgisayar ve CD’ye el koyduğunu açıkladı.