Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

İran, Irak’tan petrol almaya hazırlanıyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’nin bağımsızlık yolunda attığı adımlara tepki gösteren Bağdat yönetimine Tahran’ın desteği sürüyor.

Irak, ham petrol ihracatı için yönünü Kerkük’ten Kirmanşah’a çevirdi. Reuters Haber Ajansı, İran’ın ilk dönem günlük 15 bin varil petrol alacağını bildirdi. Bu rakamın zamanla kamyon sevkiyatının artmasıyla kademeli olarak 60 bin varile kadar çıkacağını duyurdu.

İran Ticaret Odası Genel Sekreteri Hamid Hüseyni’nin yaptığı açıklamalara göre Bağdat ve Tahran’ın Kerkük alanlarından İran’a, oradan da Körfez limanlarına uzanan bir boru hattı inşa projesini hayata geçirdi. Hüseyni, Ayrıca İran’ın yerli rafinelerinin ihtiyacını karşılamak ve ihracat yapmak için Kerkük petrolüne yönelik 650 bin varile kadar nakliye kapasitesine sahip bir boru hattı inşa etmek istediğini sözlerine ekledi.

Reuters’ın verdiği bilgiye göre proje, Türkiye’nin Avrupa için enerji merkezi haline gelmesine alternatif olarak hayata geçiriliyor. Ayrıca ABD’nin İran-Irak arasındaki yakınlaşmanın önüne geçme yönündeki adımlarının da önüne set çekilmesini hedefliyor.

Ajans, projenin arkasında İran’ın Irak’taki petrol faaliyetlerine özel önem veren İran Devrim Muhafızları Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani’nin olduğunu aktardı. Ayrıca geçen ayın ortalarında, İran ordusunun Kerkük’teki Peşmerge güçlerinin eğitilmesinde görev aldığını da belirtti.

ABD kanadından konuyla ilgili açıklama ABD’li senatör John McCain’den geldi. McCain “Son zamanlarda Kerkük’te İran Devrim Muhafızları Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani’nin varlığının Bağdat’taki Kürtlerle hükümet arasındaki gerginliği nasıl şiddetlendirdiğini gördük’’ ifadesini kullandı.