Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

İran, Suriye’deki İsrail saldırılarını engellemek için Rus mevzilerinin yakınlarında ‘üs’ inşa ediyor! | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Tel Aviv’deki güvenlik kaynakları, 25 Mart’ta İran’ın, İsrail’den gelecek olası saldırıları önlemek için Suriye’deki Rus mevzileri yakınlarında askeri üs ve tesisler inşa ettiğini belirtti. Rusya’nın bu duruma olumlu yaklaşmadığını ifade eden kaynaklar, Moskova ve Tahran arasında artan gerginliğe dikkati çekti.

Suriye’deki Rus mevzilerine yakın inşa edilen İran tesislerinin açık tutulduğunu ifade eden İsrail güvenlik kaynakları, inşa çalışmaları “Suriye şehirlerindeki mahallelerin imarı” gerekçesi altında yürütülüyor. Bu tesislerin inşa çalışmalarının ardından, Tahran’ın bağlı Şii milisleri barındırmayı amaçlayan binalara dönüştürüleceği vurgulandı.

Ekonomik çıkarlar çatışıyor

İsrail, İran’ın bölgede havalimanları, askeri ve istihbarat üsleri, iletişim alt yapısı, fosfat yatırımları gibi çeşitli alanlarda çalışmalar yürüttüğünü savunuyor. Bu faaliyetlerin, bazen Moskova ile gerginlik oluşturduğunu iddia eden İsrailli kaynaklar, herkesin Suriye’nin yeni pastasından bir dilim istediğini ve Rusların da “fosfat projesi” gibi farkı ekonomik projelerde İran ile karşı karşıya kaldığını vurguladı.

İsrail’e göre, Rusya- İran ilişkileri son günlerde iyiye gitmiyor. Öyle ki Rusya, Tartus şehri yakınlarında İran’ın bir liman kiralamasını engelledi. Moskova açısından Şii kara kuvvetlerinin varlığı, Esed rejiminin hayatta kalmasını sağlamak için gerekli olsa da Rusya, İran’ın rolünün ötesine geçmek istiyor. Bu bağlamda İran’ın Rus kuvvetlerinin bulunduğu alanlara yakın yerlerde askeri üsler ve tesisler inşa ettiği ve bu durum dolayısıyla Moskova’nın öfkesini gizleyemediği ifade edildi. Nitekim İran’ın bu üs ve tesisleri, İsrail’den olası saldırıları engellemek için kullandığı vurgulandı.