Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

İran katyuşa füzeleriyle saldırdı: 16 ölü | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

İran kuvvetlerinin, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’nde (IKBY) faaliyet gösteren Kürdistan Demokrat Partisi-İran (KDP-İ) ait askeri kampa orta menzilli katyuşa füzeleriyle düzenlediği saldırıda 16 kişinin öldüğü, onlarca kişinin de yaralandığı bildirildi.

Resmi ajanslardan alınan bilgiye göre, önceki gün İran güçleri, Erbil’in Koysancak ilçesinde KDP-İ’ye bağlı kampa 5 adet füze fırlattı.

Koysancak ilçe emniyeti, saldırıda KDP-İ ve Kürdistan Demokrat Partisi (HDK) karargahlarının hedef alındığını bildirdi. Karargahlarda, parti yöneticilerinin evlerinin, partinin silahlı kanadında yer alan savaşçıların ve eski rejimden kalan askeri kampların bulunduğu belirtiliyor.

Irak hükümeti sessizliğini koruyor

Irak Hükümeti konuya ilişkin henüz bir açıklama yapmadı. Saldırının, Irak’ın Basra kentinde yer alan İran Başkonsolosluğunun yakılmasının ardından gelmesi dikkat çekti.

Koysancak ilçe sağlık kaynaklarından saldırının ilk saatlerinde gelen açıklamada, aralarında kadın ve çocukların da olduğu 9 kişinin hayatını kaybettiği, 40 kişinin yaralandığı bilgisi paylaşılmıştı. Ajansların aktardığı haberlerde, yaralılar arasında KDP-İ Genel Sekreteri Mustafa Mevlüdi ile selefi Halid Azizi ve HDK Genel Sekreteri Mustafa Hicri’nin de yer aldığı bildirildi.

İran basınında, Azizi’nin hastanede tedavi gördüğü sırada çekilmiş fotoğrafları servis edildi.

Olayın ardından bölgeye sevk edilen kurtarma ekipleri hedef alınan binaların enkazı altında kalan cansız bedenlere ulaşabildi. Arama kurtarma ekipleri bölgedeki çalışmalarını sürdürürken, ölü sayısının artması bekleniyor.

Bölge İHA’larla gözlendi

Mustafa Hicri liderliğindeki HDK siyasi büro ofisinden yapılan resmi açıklamada, saldırıdan yaklaşık yarım saat önce bölgede insansız hava araçlarının (İHA) uçtuğunu ve daha sonra karargahın katyuşa füzeleriyle hedef alındığı belirtildi. Açıklamada ayrıca bombalamadan önce bölgenin gözlendiği ifade edildi.

HDK yetkililerinden Muhammed Salih Kadiri, Rudaw haber ajansına, Irak’ta faaliyet gösteren Şii Haşdi Şabi militanlarını saldırı için İran güçlerine lojistik destek sağlamakla suçladı. Bölgede uçan İHA’ların Kerkük’ten kalktığını belirten Salihi, “Bununla birlikte Koysancak’ta bulunan İranlı Kürt parti merkezleri üçüncü kez hedef alınıyor. Sonuncu da olmayacak. Hayatını kaybedenlerin çoğu kadın ve çocuk” diye konuştu.

KDP-İ, 1996’dan bu yana Erbil’deki kamplarda faaliyet gösteriyor

IKBY Başkanlığı Ofisinden yapılan açıklamada ise, IKBY topraklarının komşu ülkeler tarafından ‘hesaplaşmalar’ için kullanılmasının kabul edilemez olduğu vurgulandı.
İran karşıtı KDP-İ, 1996’dan bu yana IKBY’nin Erbil kentindeki kamplarda faaliyet gösteriyor. O tarihten bu yana İran’ın ilk kez bu büyüklükte bir saldırı gerçekleştirdiği belirtiliyor.