Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

İran Meclis’ine saldıran DEAŞ’çıların yargılaması başladı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

İran yargısı, 2017’de İslamî Şûra Meclisi ve Humeyni’nin anıtını hedef alan ve 50 kişinin ölümüyle sonuçlanan saldırıyla ilgili DEAŞ örgütüne mensup oldukları iddia edilen 26 sanığın yargılamasına başlandığını duyurdu.

İran Yargı Erki’ne bağlı Mizan Haber Ajansı’nın haberine göre, 26 zanlıdan 8’i Cumartesi (bugün) yapılan Devrim Mahkemesi’ndeki ilk duruşmaya avukatlarıyla beraber katıldı. Sanıklara suçlamalar arasında terör örgütü üyeliği ve silah bulundurmanın yanı sıra ülkeye izinsiz giriş yapmak da yer alıyor.

Yargı sürecini, İran’daki önemli birçok yargı dosyasına bakan Hakim Ebul-Kasım Salavati yürütüyor.

DEAŞ’ın İran’da düzenlediği saldırının ardından yetkililer tarafından yapılan açıklamada, 5 saldırganın etkisiz hale getirildiği, 17 İran vatandaşının hayatını kaybettiği ve onlarcasının da yaralandığı bildirilmişti.

DEAŞ, olayı üstlendiğini ilan etmişti.
Saldırıyı düzenleyen 5 kişinin İran asıllı olduğu ve 2017’nin Şubat ayında ülkeye sızdıkları gelen bilgiler arasında yer aldı.

Resmi açıklamalara göre, teröristler saldırıdan 24 saat öncesine kadar ülkenin batısında yer alan Kirmanşah kentinde kaldığı bildirildi.

Yerel haber ajansları, mahkeme oturumuna katılan kurban ailelerinin fotoğraflarını servis etti. Aileler, sanıklar hakkında en ağır cezaların verilmesini talep etti. Sanıkların kişisel bilgileri henüz kamuoyu ile paylaşılmadı. Ancak iddia makamının ‘rejime başkaldırı ve bozgunculuk’ suçlamaları yöneltilen sanıklar hakkında idam kararı verilmesini talep ettiği bildirildi.

İran resmi haber ajansı İRNA’ya göre, olaydan 3 hafta sonra tutuklanan saldırganların, haklarındaki suçlamaların sabit olması durumunda idam cezasına çarptırılmalarına kesin gözüyle bakılıyor.

Sanıklardan biri verdiği ifadede, 2015 yılında ülkeden ayrılarak DEAŞ saflarına katıldığını, örgütün düzenlediği saldırılarda yer alacağını bilmediğini ve 2017 yılında taşıdığı silahlarla birlikte ülkeye geri döndüğünü söyledi.

Savcı, gözaltındaki kişilerin bir kısmının saldırılarda doğrudan rolü olmadığını ancak buna yardım ettikleri yataklık ve hazırlık yaptıklarını söyledi.

İran basınına göre Savcı, sanıklar için “DEAŞ’a bağlılık yemini ettikleri”, “idam cezasını hak ettikleri”, “sanıkların ifadelerinden yola çıkarak Tahran’a yapılacak olan saldırıdan haberleri olduğu” ve “sanıkların saldırganlara yardım ve yataklık etme suçlarından yargılanacağı” sözlerini kullandı.