Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

İran Ordu Komutanı, Ruhani’ye cephe alan birliğin saflarına katıldı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

İran Ordu Komutanı General Abdurrahim Musevi, İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani’nin ekonomi ve siyasette ‘Devrim Muhafızlarının’ (DMO) rolüyle ilgili duruşunu eleştiren kişilere katıldı. Ülkenin ilk askeri sisteminin müdahalesini eleştirenlere yanıt olarak, “İran rejiminde Devrim Muhafızlarının rolünü ya bilmiyorlar ya da bilmezden geliyorlar,” şeklinde konuştu.

Musevi, dün, Devrim Muhafızları ile bir araya gelerek, geçtiğimiz Çarşamba günü ordunun siyasetten anlamasına rağmen müdahale etmemesine övgüde bulunan Ruhani’ye bir mesaj gönderdi.

Musevi’den önce geçtiğimiz Perşembe günü Devrim Muhafızları, Ruhani’nin açıklamalarına isim vermeden sert bir yorumda bulunmuş ve onu ‘İran’da ayrımcılığa ve çatışmaya yol açmakla’ suçlamışlardı.

Bu ise, 2013 yılında göreve başlamasından bu yana askeri liderler ile Ruhani arasındaki en kötü süreç.

Ruhani, DMO’nun ‘ekonomi, medya ve siyasete müdahale ettiklerini’ söylediği bir sırada Muhafız Komutanı Muhammed Ali Caferi, ‘kuvvetlerinin füze ve silah taşıdığını’ bildirerek, Ruhani’nin, rollerini marjinalleştirme çabasına karşı uyarıda bulundu.

Bundan önce Ruhani, nükleer anlaşmanın yürürlüğe girmesinden bir ay sonra 2016 Şubat ayındaki ana seçim kampanyaları sırasında, yabancı yatırımcıları teşvik etmek için hükümetin beklentilerini bertaraf etmek ve engellemeye çalışmakla suçladığı Devrim Muhafızlarının füze manevralarına saldırmış ve kuvvetleri nükleer anlaşma masasına uymamakla suçlamıştı.

Ruhani’nin, 5 kıdemli Devrim Muhafızı komutanıyla görüştüğü bir sırada iki taraf da ateşkes dönemine girdi. Hükümetin ilanından önce Ruhani’nin anayasa yemini ve ataması gerçekleşmişti.

Son aylarda ise, İran basını, ordu komutanlarının, devrim muhafızlarının bütçesine kıyasla kendi düşük bütçelerinden hoşnutsuzluklarına dair raporları bildirdi. Askeri liderler, sistemin mali durumunu iyileştirmek için İran cumhurbaşkanıyla ayrıntılı görüşmelerde bulunmuştu.

Mart ayının ortalarında, Ulusal Güvenlik ve Dış Politika Komisyonu Üyesi Cevad Kerimi Kuddusi, Ruhani’nin Genelkurmay Başkanı Muhammed Bakri’ye ‘Devrim Muhafızları ve ordu için bütçelerin artırılamayacağı’ yönünde bir mesaj ilettiğini iddia etmiş ve Ruhani’ye “Batı iki ordudan birini silmenizi istiyor” demişti.

Ulusal Ordu Günü’nde Ruhani, DMO’nun İran’ın ekonomi ve siyasetinde derin yaralar açmaya çalıştığını belirterek, Devrim Muhafızlarını iki cümleyle eleştirdi: İlkinde, rejimin ilk liderinin (Humeyni) talimatlarına yönelen ve siyasete müdahale etmeyen ordunun sadakatini övdü. İkincisinde ise, yolsuzluk dosyaları ile ordu liderlerini kirletmeyenlere övgüde bulundu.

Dünün ilk saatlerinde ise DMO liderlerinden Ruhani’nin tutumuna yönelik iki saldırı gerçekleşti. Muhafız Komutan Yardımcısı Hüseyin Salami, güçlere saldırmak için resmi platformlardan yararlananları eleştirerek, “Düşmanların sesi ile sesleniyorlar” dedi. İran Besic Komutanı Gulam Hüseyin Gaypperver ise “Bazılarının açıklamaları ile Devrim Muhafızları güçlerinden bir şey kaybetmez” yorumunda bulundu.

Gaypperver, DMO’nun, hoşnutsuz tutumlara karşı takındığı tavırdan ötürü ‘artan popülaritesinden’ memnuniyetini dile getirdi.

Musevi ise, dün,Tahran’ın güney doğusunda bulunan Devrim Muhafızları’nın 5 kolundan biri olan Basij Komuta Karargahı’nda görüldü. Fakat ordu komutanı yaptığı açıklamada ‘rejim düşmanları ile konuşmak istemediğini’ ve rejimdeki üst düzey yetkililere,muhafızlar ile ordu arasında çekişmenin olmaması konusunda güvendiğini belirtti.

Musevi, DMO Liderleri için de ‘kendi açıklamalarıyla düşmanların yolunda yürümek isteyen kişiler’ tanımlamasını kullandı. Musevi ayrıca, Besic’deki varlığının, rejimin düşmanlarını cezalandırmayı amaçladığını söyledi.

Ordu komutanı, DMO’nun İran içindeki rolünü savunarak, Ruhani’nin duruşuna gizli bir referans ile, “Bu kuvvetlerin rolü, sosyal, kültürel ve ekonomik meselelere girmektir” şeklinde konuştu. Komutan, “Bazıları, Muhafızların neden her konuya dahil olduklarını soruyor, ya bilmiyorlar ya da bilmezlikten geliyorlar” dedi.