Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

İran, Pakistan piyasasından yüz milyonlarca dolar kaçırıyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

İslamabad: Cemal İsmail/Şarku’l Avsat

Eski Pakistan Cumhurbaşkanı Asıf Ali Zerdari çevresinde gelişen kara para aklama davası sürüyor.

İslamabad Yüksek Mahkemesi, kız kardeşi Feryal Talpur aracılığıyla yüz milyonlarca dolar aklamakla suçlanan eski Senato Meclisi üyesi Faysal Rıza Abidi’nin beraat talebini reddetti. Abidi kamuoyunda Zerdari’ye yakınlığıyla tanınıyor.

Mahkeme, Abidi’ye karşı, Pakistan yargısını küçümsemek ve tehdit edici ifadeler kullanmak da dahil olmak üzere üç dava yürütüyor.

Abidi’ye, geçtiğimiz 2 Ekim’de iki davada tutuklanma konusunda dokunulmazlık tanınmıştı, ancak Abidi dokunulmazlığının sona ermesi üzerine kendisine yöneltilen suçlamaların düşürülmesini talep etti.

Mahkeme ise Abidi’nin dokunulmazlık hakkı verilmeksizin tutuklanmasına hükmetti.

Abidi’nin yerel bir televizyon kanalına verdiği röportajda yargıya karşı suçlamalarda bulunması sonrasında hakkında başka bir dava daha açıldı.

Hakim Muhsin Ahter Kiyani, Abidi aleyhindeki suçlamaların düşürülmesi talebini reddettiğini, Yüksek Mahkeme Başkanı’nı açıkça tehdit etmesi sonrasında böyle bir şey talep etmenin gülünç olduğunu söyledi.

Terör suçlarına yönelik özel bir mahkeme, Pakistan’daki yargı çalışanlarını tehdit etmesi ve yargı karşıtı ifadeler kullanması sonrasında Abidi’nin kefaletle serbest bırakılmasına yönelik bir mahkeme kararını iptal etmişti.

Eski Pakistan Cumhurbaşkanı Asıf Ali Zerdari ve kız kardeşi Feryal Talpur, Yolsuzlukla Mücadele Heyeti’nin tahminine göre yaklaşık 500 milyon dolar değerinde para aklamakla suçlanıyorlar.

Yolsuzluk operasyonlarında Zerdari’ye yakın bazı banka müdürleri ve ekonomistlerin tutuklanması, bir kara para aklama organizasyonuna işaret ediyor.

Şarku’l Avsat’a konuşan güvenlik kaynakları, Zerdari tarafından yönetilen kara para aklama organizasyonunun İran ile ilişkili olduğunu iddia ediyorlar.

Kaynaklara göre Pakistan makamları, Tahran rejiminin Yemen, Körfez bölgesi, Irak ve Lübnan’daki uzantılarına aktardığı finansal destek ile Pakistan’daki kara para aklama organizasyonu arasındaki ilişkiyi araştırıyor.

Güvenlik kaynaklarına göre, Abidi, Zerdari’nin önemli adamlarından biri sayılıyor. Zerdari ve kız kardeşinin suçlandığı kara para aklama organizasyonu İran’a fayda sağlıyordu. Çünkü İranlı yetkililer, ABD yönetiminin İran hükümetine uyguladığı yaptırımlar karşısında Pakistan piyasasından büyük miktarlarda ABD doları satın alıyordu.

Öte yandan yeni Pakistan Başbakanı İmran Han’ın Suudi Arabistan ve BAE’yi ziyaret etmesi ve yeni hükümetin Pakistan’da Suudi ekonomi heyetleriyle Suudi Arabistan’ın Çin-Pakistan Ekonomik Koridoru’na (CPEC) katılımı için müzakereler yapması İran’ı rahatsız ediyor.

İmran Han hükümeti, Suudi Arabistan’ın Çin-Pakistan Ekonomik Koridoru’na (CPEC) 10 milyar dolar yatırım yapacağını söylemişti.

Şarku’l Avsat’ın ulaştığı Belucistan’daki yerel kaynakların bildirdiğine göre, İran-Pakistan sınırındaki kaçakçılık faaliyetleri, özellikle de para kaçakçılığı arttı. Bu, Pakistan rupisinin döviz kurunda ani bir düşüşe yol açtı ve Pakistan rupisi sadece bir gün içinde dolar karşısında yüzde 7’lik değer kaybetti.

Döviz büroları dolar satışından kaçındı. Bununla birlikte İran, yüksek fiyatlarda bile satın alma işlemini sürdürdü. Bu, bazı finansal uzmanlar tarafından, Pakistan piyasasında yetkisi olmayan güçlerin, piyasadan bir şekilde yabancı para birimleri çekmeye çalışması ve sahtekarlık yapması olarak yorumlandı.

Geçtiğimiz pazartesi günü doların fiyatı sadece 125 rupiydi. Karaçi’deki ve birkaç büyük Pakistan kentindeki açık piyasada 137 rupiye ulaşmıştı.

İmran Han liderliğindeki Pakistan hükümeti, bütçesindeki büyük açığı dengelemek ve Pakistan’ın önümüzdeki aylarda ihtiyaç duyduğu ürünleri satın almasına olanak sağlamak için Uluslararası Para Fonu’ndan 10 milyar dolarlık bir kredi talebinde bulundu. Pakistan hükümeti, elektrik ve doğalgaz fiyatlarını yükseltmesine rağmen kötüleşen ekonomik krize çare bulmada şu ana kadar başarılı olamadı.