Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

İran pasaportuna yönelik karar Lübnan’da tepkiye neden oldu | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Lübnan Kamu Güvenliği Dairesi’nin İranlıların pasaportlarına damga vurulmadan ülkeye girmesine izin verme yönündeki kararı Beyrut’ta tepkilere neden oldu.

Lübnan Kuvvetleri Partisi, karar ile ilgili olarak İçişleri Bakanı Nihad el-Meşnuk hakkında meclise soru önergesi sundu. Söz konusu kararın alınma gerekçesine dair sunulan soru önergesinde Bakan’ın Kamu Güvenliği kararını askıya alma emri verme niyetine ilişkin bilgiler reddedildi.

Karar, İran ve Hizbullah’a uygulanan uluslararası yaptırımları atlatmasını sağlayacağını ve fonların ve milislerin Suriye’ye girişini kolaylaştıracağını düşünen Lübnanlı bazı partiler tarafından tepkiyle karşılandı. Lübnan Kamu Güvenliği, kararın siyasi bir arka planı olmadığını vurgularken bunun bazı ülke vatandaşlarına yıllarca uygulanan bir prosedür olduğunu belirtti. İranlıların ya da diğerlerinin yasadışı yoldan girmelerine izin verildiği anlamına gelmediği vurgulandı.

Lübnan Kuvvetleri Partisi Milletvekili Vehbi Katişa, Kamu Güvenliği’nden sorumlu Bakan olarak İçişleri Bakanı Meşnuk’a İranlılar ile ilgili alınan söz konusu karar doğrultusunda soru önergesi sunulmasına ilişkin açıklamada bulundu. Katişa, “Bu kararın Bakanlar Kurulu onayına sunulmadan yürürlüğe girmemesi gerekiyordu. Buradan bakıldığında meselenin büyüklüğü ve politik etkilerini görebiliyor musunuz?” diye konuştu. Lübnan Kamu Güvenliği Genel Müdürü General Abbas İbrahim’in bireysel meseleleri özel sebeplerden ötürü muaf tutma yetkisine sahip olduğuna dikkat çeken Katişa, damganın vurulup vurulmamasının herhangi bir siyasi etki gözetilmeden yapılması gerektiğini belirtti. Diğer ülkeler ile ilgili bir durumda durumun farklı olduğuna dikkati çeken Katişa, bunun siyasi etkileri olacağını söyledi. Yapılanın siyasi iktidarın kararı haline geldiğine dikkat çekti.