Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

İran: Reformist liderler Musevi-Kerrubi ve Rahneverd serbest bırakılacak | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

2009 Cumhurbaşkanlığı seçimleri sonrası başlayan reformist protesto gösterilerinden sorumlu tutulan ve 2011’de “Arap Baharı’na destek” gösterisinin ardından süresiz ev hapsinde alıkonulan “Yeşil Hareket” liderleri Mir Hüseyin Musevi, Zehra Rahneverd ve Mehdi Kerrubi’nin on gü içinde ev hapislerinin kaldırılacağı açıklandı.

Eski Savunma Bakanı General Hüseyin Dihkan, Reformcu lider Mir Hüseyin Musevi ve İran yargısı arasında yaptığı arabuluculuktan da bahsetti ve Musevi ile tutumundan vazgeçtiği konusundaki son duyuru konusunda ‘görüş birliğine’ vardıklarını ekledi. Dihkan’a göre Musevi, ‘tutumundan vazgeçmeye ikna edildi’ ve ‘Hamaney’in İran’ın lideri olduğunu kabul etmesi’ istendi.

Dihkan’ın açıklamaları, İranlı çevrelerde Musevi’nin ve müttefiki Mehdi Kerrubi’nin ev hapsinin bir hafta ila on gün arasında kaldırılacağı haberlerinin yayılmasıyla eş zamanlı olarak yayımlandı. Ev hapsi cezasının kaldırılması, kararın çıkmasından 7 küsur sene geçtikten sonra gerçekleşti.

Başkanlık Sözcüsü Behruz Nimeti, bunun Kerrubi’nin Hamaney’e yazdığı ve ev hapsi cezasının kaldırılmasına yönelik taahhütlerin gecikmesi sebebiyle acil düzenlemelerin yapılmasını istediği son mektubundan sonra geldiğini söyledi.

Dihkan ayrıca Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani’nin Milli Güvenlik Kurulu Genel Sekreteri Ali Şemhani’nin değiştirilmesi için çok çabaladığını açıkladı.

Dihkan Şemhani’nin değiştirilmesi konusunda Ruhani’nin isteğinin soruşturulmasını engelleyen sebepler hakkında bir açıklamada bulunmadı.

Dihkan, muhafazakâr Müselles dergisiyle yaptığı bir röportajda, Ruhani’nin Şemhani’nin yerine gösterdiği adaylar arasında yer aldığını ancak kendisinin bunu reddettiğini söyledi.

İran anayasasına göre Cumhurbaşkanı, Milli Güvenlik Kurulu’na da başkanlık eder ve kurul için bir genel sekreter önerir. Ancak adayın ismini İran rehberinin onaylaması gerekir.

Ahmedinejad’dan Hamaney’e 2. mektup

İran Yargı Erki Başkanı Sadık Laricani’nin görevden alınacağı iddiaları yalanlanırken eski Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, Devrim Rehberi Ali Hamaney’e yeni bir mektup gönderdi.

Ahmedinejad mektubunda, yaklaşık iki hafta önce Evin Hapishanesi’ne nakledildiğinden bu yana açlık grevi yapan yardımcısı Hamid Bakayi davasına ‘sağduyulu’ bir müdahalede bulunmasını istedi.

Yargıdaki bir kaynak dün Yargı Erki Başkanı Sadık Laricani’nin görevden alınacağı iddialarını yalanladı. Açıklama reformcu sitelerin Rehber Hamaney’in sene ortasında görev süresi tamamlanacak olan Laricani’nin yerine yargıya yeni bir başkan seçeceği yönünde yaydıkları haberlere cevaben yapıldı.

Kaynağın aktardığına göre İran yargı erkinin yayın organı ‘Mizan’ haber ajansı, ‘Başkanın değiştirilmesi ve ortada aday isimlerin dolaşması haberinin asılsız’ olduğunu dile getirdi. Tekzipte, iddialara işaret edilerek “Böyle bir karar söz konusu değil” dendi.

Diğer yandan önceki Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, Rehber Ali Hamaney’e yeni bir mektup gönderdi. Mesajında İran Devrim Muhafızları’nın dış kolu olan ‘Kudüs Gücü’ne ait paraları zimmetine geçirme suçundan 15 yıl hapis cezasına çarptırılan eski Cumhurbaşkanı Yardımcısı Hamid Bakayi’nin sağlık durumunun kötüleşmesine işaret ederek ‘telafisi mümkün olmayan bir zararı ve büyük bir felâketi’ önleyecek sağduyulu emirler vermesini talep etti.

‘Devlet-i Bahar’ sitesi dün Ahmedinejad’ın iki gün önce Hamaney’e gönderdiği yeni mektubunun ayrıntılarını paylaştı. Bakayi ise açlık grevinin gerekçesinin tutuklanmasından bir süre sonra Evin Hapishanesi’ne nakledilmesi olduğunu duyurdu.

Ahmedinejad, Hamaney’e hitaben yazdığı mektubunda yardımcısının ‘imanlı, devrimci, masum ve şerefli bir insan’ olduğunu söyledikten sonra ‘ekonomik veya idari herhangi bir suç işlemediğini’ yazdı ve İran yargısını Bakayi davasında ‘yolsuzluk iddialarında politik davranmak’ ve ‘yasal kanıtlara dayanmamak’ ile suçladı.

Ahmedinejad, İran yargısını 2013-2015 yılları arasında Cumhurbaşkanlığını yaptığı 9. ve 10. hükümetlerin imajını lekelemek hedefiyle yardımcısının peşine düşmekle itham etti.

Ahmedinejad, Hamaney’e yazdığı ve geçen hafta sitesinde yayımladığı önceki mektubunda da Devrim Muhafızları’nın istihbarat kuruluşunu, İstihbarat Bakanlığı’nı (İttilaat) ve yargıyı Bakayi’ye kendisine ve yardımcı ekibine casusluk yakıştırması yapmak amacıyla iki ay boyunca baskı uygulamakla suçlamıştı.

Ahmedinejad, geçen haftaki mektubu Hamaney’den önce ‘Kudüs Gücü’nün komutanı Kasım Süleymani’ye göndermiş ve Afrikalı liderlere sunulmak üzere aldığı 4 milyon euroyu zimmetine geçirmesine yardım ettiği iddialarına yönelik tutumunu belirtmişti. Ayrıca üstü kapalı olarak Süleymani ile kendi arasındaki listeyi yayınlamakla da tehdit etmişti.

Devrim Muhafızları, Ahmedinejad’ın yardımcısının parayı 2013 Ağustos ayında Afrikalı liderlere sunulmak üzere aldığını söylüyor ancak Bakayi bunu reddediyor.

Önceki gün Ahmedinejad hareketinin sitesi Devlet-i Bahar, Bakayi’nin dava oturumunda kendini savunmak için yaptığı açıklamaların ayrıntılarını yayınladı. Bakayi, oturum boyunca Devrim Muhafızları’nın iddialarını ispatlayan kanıtlar sunulmasını talep ediyor ve şöyle diyor: “Kudüs Gücü, bir suç işlesem de işlemesem de benden paranın gideceği adres hakkında bir rapor istedi mi? Paraların Kasım Süleymani’nin gösterdiği yolda harcanmadığı ne malum?!”

Ahmedinejad’ın Hamaney’e gönderdiği bir dizi mektup İran’da geniş tartışmalara sebep oldu. Ahmedinejad, Anayasayı Koruma Komisyonu’nda esaslı bir düzenleme yapılmasını ve yargı başkanının görevden alınmasını talep etti. Bununla birlikte Devrim Muhafızları’nın da aralarında yer aldığı silahlı güçlerin siyaset ve ekonomiye müdahalesinin yasaklanmasını ve parlamento ve başkanlık seçimlerinin belirlenen süreden önce yapılmasını istedi.

İran güvenlik güçleri Bakayi’nin yanı sıra 10 gün önce yargı emirlerine dayanarak Ahmedinejad’ın en yakın yardımcısı İsfendiyar Rahim Meşai’yi de tutukladı. Bu gelişme, onun İngiltere Elçiliği önünde Bakayi hakkında çıkan kararı yakmasından iki gün sonra yaşandı. Bunun için İngiltere Elçiliği’nin önünün seçilmesinin sebebi, Ahmedinejad grubunun yargı başkanını İngiltere pasaportu taşımakla itham etmesine gizli bir gönderme. Devlet-i Bahar sitesi, önceki gün Meşai ve onun Evin Hapishanesi’ne nakli hakkındaki soruşturma oturumlarının sona erdiğini açıkladı.