Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

İran riyali, dolar karşısında değer kaybetmeye devam ediyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

İran riyali (tümen), ABD yaptırımlarının ikinci dalgasının başlamasına 6 haftadan kısa bir süre kala, döviz piyasasındaki hızlı düşüşünü sürdürerek, dün dolar karşısında yeni bir değer kaybı rekoru kırdı.

İran riyali, Cumartesi gününden bu yana dolar karşısında yüzde 12 değer kaybetti.

‘Bonbast.com’ adlı internet sitesine göre dolar, dün öğleden sonra 165 bin riyalden işlem gördü.

Bir yıl içinde dolar karşısında yüzde 76’nın üzerinde değer kaybeden riyalin bu düşüşü, ABD’nin İran’la 2015 yılında imzalanan nükleer anlaşmadan çekilmesiyle doğrudan bağlantılı.

Riyal, ABD Başkanı Donald Trump’ın nükleer anlaşmadan çekilme tehdidinde bulunduğu 2017 sonbaharında düşüşe geçmişti. ABD’nin Mayıs ayında anlaşmadan çekildiğini duyurmasının ardından ise riyal, dolar karşısında büyük değer kaybı yaşadı.

ABD’nin Mayıs ayında nükleer anlaşmadan geri çekilmesinin ardından, Washington, Ağustos’ta Tahran’a yönelik yeniden yaptırım uygulamaya başladı. Kasım ayında ise İran ekonomisinin bel kemiği olan enerji sektörüne yönelik yeni bir yaptırım paketinin uygulanacağı açıklandı.

İranlı yetkililer, Nisan ayından bu yana büyük çabalar sarf etmelerine rağmen, ülke içinde fiyatların hızla tırmanmasına neden olan para birimindeki düşüşü durdurmayı başaramadı.

ABD Başkanı Donald Trump’ın, dün Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu’nda İranlı yetkililerin hem yerel hem de bölgesel davranışlarına yönelik sert eleştirilerde bulunduğu konuşmasının ardından İran para piyasalarında dolar, 170 bin riyal barajını aştı.