Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

İran Şahı’nın torunundan ABD’ye: Somut eylemler görmek istiyoruz | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

İran Şahı’nın sürgündeki torunu Rıza Pehlevi, ABD Başkanı Donald Trump yönetiminden, hükümeti protesto eden İranlılara iletişim hizmetlerinin artırılması için ABD’li teknoloji şirketlerini teşvik etmesini istedi.

İranlıların kendi kaderlerini tayin etme özgürlüğü istediklerini söyleyen Rıza Pehlevi, İranlıların protestolarda göstericiler ve güvenlik güçleri ile çatışmaları belgelemek üzere video, resim ve mesajlarını paylaşabilmeleri için iletişim araçlarına ve sosyal ağlara erişmesini sağlayacak adımlar atılması gerektiğine dikkati çekti.

“Somut eylemler görmek istiyoruz”

Pehlevi Reuters’a verdiği demeçte, Trump ve yönetimindeki üyelerin İranlıların protestolarına destek vermeleri gerektiğine işaret ederek, “Konuşmaktan daha fazlasına ihtiyacımız var. Somut eylemler görmek istiyoruz ve bu konuda bir an önce harekete geçilmeli. Söylediğimiz gibi, rejim Instagram ve Telegram başta olmak üzere bütün iletişim uygulamalarını engellemeye çalışıyor” ifadelerini kullandı.

ABD’de yaşayan Rıza Pehlevi, Trump’ın, İranlıların çoğunluğunun ABD’ye seyahatinin yasaklanması kararını ‘ironik’ olarak nitelendirerek eleştirdi.

İranlı diplomatların ABD’ye seyahat edebildiklerini söyleyen İran Şahı’nın torunu, ancak burada çalışan ve bu ülkeyi kuran masum İranlıların ABD’ye girişlerinin yasak olduğunu çünkü onların bu yasağa tabi olduklarını belirterek bunun ironik bir durum olduğunu söyledi.

İran, bir haftadır hükümet karşıtı protestolara tanıklık ediyor. Bu protestolar, son on yıldır İran’daki ayrıcalıklı din adamlarına yönelik yapılan en büyük ayaklanma.

Rıza Pehlevi, ABD destekli İran Şahı’nın 1979 yılında İslam devrimi ile tahtan indirilmesinden bu yana 40 yıldır sürgünde yaşıyor.

İnternet erişiminde önemli sıkıntılar yaşanıyor

İran, Telegram gibi kısa mesaj servisleri ve sosyal medya ağlarının kullanılmasına kısıtlamalar getirdi. İranlılar son birkaç gündür internet erişimlerinde de önemli ölçüde sıkıntılar yaşandığını belirtti. ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Heather Nauert, bakanlığın teknoloji şirketlerini İranlıların hizmetlere erişimini sağlamak için bir şeyler yapılması çağırısına ilişkin bir soruyu doğrudan yanıtlamazken, İranlılara ücretsiz olarak sağlanan iletişim hizmeti, ABD’nin İran hakkındaki yeni stratejisinin önemli bir göstergesi oldu.

Eski Başkan Barack Obama yönetimi, İran’a yönelik yaptırımların hafifletilmesi kararını onaylamıştı. İranlıların sohbet, e-posta, sosyal medya, fotoğraf paylaşımı, blog ve diğer pek çok kişisel internet hizmetinden yararlanmasına izin verildi.

Sözcü Nauert, ABD’nin İran halkına desteği ile seyahat yasağının ‘tamamen ayrı konular’ olduğunu belirtti.