Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

İran Şura Meclisi halk protestolarının etkilerini görüştü | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

İran Şura Meclisi, pazar günü, yüksek fiyatlar, işsizlik, yolsuzluk ve rejimin dış müdahaleleri nedeniyle 28 Aralık’tan bu yana ülkede yaşanan gösterilerin etkilerini kapalı bir oturumla ele aldı.

Oturumda İran İçişleri Bakanı Abdulrıza Rahmani Fazli, İstihbarat Bakanı Mahmud Alevi ve Ulusal Güvenlik Konseyi Genel Sekreteri Ali Şemhani yaşananlarla ilgili konuşma yaptı.

Reuters ve Fransız Haber Ajansı (AFP) olmak üzere birçok kaynak tarafından verilen bilgilerde Şura Meclisi Başkanı Ali Laricani’nin yetkililerden rejim karşıtı protestoların nedenleri ve gösterilerde tutuklananların sayısı hakkında rapor hazırlamalarını istediği belirtildi.

Oturumun ardından açıklamada bulunan İran İslami Şura Meclisi Başkanlık Heyeti Sözcüsü Behruz Nemati “Hükümet, protestocuların taleplerini gündemine getirmeli ve dikkatlice gözden geçirmelidir. İnsan haklarını ihlal etmek istemiyoruz. Hatalı tutuklamalar derhal düzeltilmelidir” diye konuştu.

Milletvekili Muhammed Keşci, sosyal medya üzerinden yaptığı açıklamada, toplantıda öncelikli olarak ekonomik koşulların ve işsizliğin ele alındığını duyurdu.

Milletvekili Behram Barsay ise, ülkenin hâlihazırda içerisinde bulunduğu durumdan Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani’yi sorumlu tutmak yerine onlarca yıl sürdürülen kötü yönetimin sorgulanması gerektiğini vurguladı. Barsay, “Gerçeği görmeyi ve geçmiş hatalardan ders almayı umuyoruz” ifadelerini kullandı.

Bazı milletvekilleri da başta kısa mesaj hizmeti veren Telegram gibi servislerin yasaklanması da dahil olmak üzere protesto gösterileri sırasında internet üzerinde yapılan kısıtlamalar konusundaki endişelerini dile getirdi.

Başkanlık Heyeti Sözcüsü Nemati, protestolar sırasında geçici olarak yasaklanan Instagram hesabında, “Şura Meclisi, Telegram’ın da dâhil olduğu soruşturmanın devam etmesini desteklemiyor” ifadelerini kullandı.

İranlıların birçoğu protestolar sırasında ana haber kaynağı olarak Telegram’a yöneldi. Uygulama, İran’da 80 milyon kişinin yaklaşık üçte biri tarafından günlük olarak kullanıyor.

İran’ın ISNA Haber Ajansı’nın Kültür Bakanlığı Dijital Medya Merkezi tarafından yayınlanan bir rapora dayanarak aktardığı habere göre yasak sebebiyle internet üzerinden ticaret yapan yaklaşık 9 bin işletmenin çalışması da engellendi.

Gösterilerde tutuklananların sayısı hakkında ise resmi bir veri yok. İran muhalefeti tarafından geçen cuma günü yapılan açıklamada 50 göstericinin öldüğü ve 3 bin kişinin de tutuklandığı belirtilmişti.

İran’daki protestoları nasıl gördü