Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

İran, Suriye Kürtlerini Uluslararası Koalisyon’a karşı seferber ediyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Şam ve Tahran, Kürt aşiretlerini, Suriye’nin kuzey doğusunda bulunan ABD liderliğindeki DAEŞ karşıtı Uluslararası Koalisyon’a karşı bir araya getirmeye başladı.

Öte yandan Esed rejimi de BM Güvenlik Konseyi’ne Koalisyon karşıtı mesajlar gönderiyor.

Russia Today (RT) TV’nin haberine göre, İran Uluslararası İlişkiler Danışmanı Ali Ekber Velayeti, “Suriyeli Kürt Aşiretler, ABD’yle savaşıyor. ABD’yi, Suriye’nin kuzey doğusunda bulunan Fırat’ın doğusundan çıkaracaklar” dedi. Tahran’daki Suriyeli Aşiret Şeyhleri Temsilcisi ile yaptığı konuşma sonrasında Velayeti, “Suriyeli Kürt Aşiretler, Washington ile savaşıyor. Onları, Fırat’ın doğusundan çıkaracaklar. Eğer ABD’liler akıllı davranıp da Suriye’den çekilmezse, işte o zaman Kürtlerin onları süreceğine İran kefildir” ifadelerini kullandı.

Velayeti, Kürt delegasyonuyla görüşmelerini ‘yapıcı’ olarak nitelendirdi. Velayeti, “Suriyeli Kürtlerden oluşan bir heyetin Tahran’ı ziyaret etmesi; Washington’un Suriye’nin doğusunun yanı sıra Kürtlerin yanında durduğu yönündeki iddialara sert bir tepkidir. Hiçbir şüphe yok ki Suriye halkının zaferinin sırrı, buradaki farklı mezhep ve kavimler arasında hüküm süren ulusal birlik içinde yatar” şeklinde konuştu.

Bu girişim, İran Şura Konseyi Ulusal Güvenlik ve Dış Politika Komitesi Başkanı Alaeddin Burucerdi’nin Beşşar Esed’le görüşmesi ile aynı zamana denk geldi. Burucerdi, Şam ziyaretinin sonunda gerçekleştirdiği basın toplantısı sırasında “Doğru yer ve zamanda (İsrail’e) cevap vereceğiz.” dedi. Burucerdi ayrıca, “İran’ın Suriye’deki askeri varlığı, Suriye Hükümeti’nin talebi üzerine gerçekleştirilmiştir” açıklamasında bulundu.

Esed rejiminin en önemli müttefiklerinden biri olan İran, Suriye’de rejimin yanında savaşmakta olan kuvvetlerini ‘danışman’ olarak isimlendiriyor.

Esed rejiminin resmi haber ajansı SANA’ya göre, askeri üsler, geçtiğimiz Pazar gecesi Hama ve Halep’te düşman füzelerine maruz kaldı. Füzeleri başlatan tarafın kimliği henüz belirlenemedi. İran askerlerinin ve füze silah depolarının yoğun olduğu bölgenin hedeflendiğine dikkat çeken Suriye İnsan Hakları Gözlemevi (SOHR), füzelerden sorumlu ülkenin İsrail olduğu yönündeki tahminlerinin daha ağır bastığını bildirdi. Gözlemevi’ne göre olay sonucunda, çoğu İranlı olan Esed yanlısı 26 asker öldü. Esed ve müttefikleri, geçtiğimiz 9 Nisan’da İsrail’i Hama’daki Tayfur Askeri Havaalanını vurmakla da suçladı. Patlamada 7 İran Devrim Muhafızı ölmüştü.

SANA’nın aktardığına göre, Suriye Dışişleri Bakanlığı, BM Genel Sekreteri ve Güvenlik Konseyi Başkanı’na gönderdiği mesajda şöyle dedi: “Dolandırıcı uluslararası koalisyon, Suriyeli masumlara karşı yeni bir katliam suçu işleyen Amerika Birleşik Devletleri’nin yürüttüğü uluslararası bir meşruiyet oluşturmuştur. ABD’ye ve Suriye topraklarında gayrimeşru şekilde bulunan diğer düşman kuvvetlere, bu düşmanlığı bitirme çağrısında bulunuyoruz. ABD’yi ise, Suriye’yi bölmeyi hedef alan planlarını yürütmekten men ediyoruz.”