Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

İran, Telegram ve Instagram’a ulaşımı engelledi | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

İranlı bir kaynak, ülkede bazı sosyal medya ağlarının ve mesajlaşma uygulamalarının geçici olarak kapatma kararı alındığını aktardı.

İran Radyo ve Televizyon Komisyonu’ndan olan kaynak, Ulusal Güvenlik Meclisi’nin bu hizmetleri geçici olarak durdurma kararı aldığını söyledi. Devlet televizyonu ise kararın amacını “vatandaşın güvenliğinin ve emniyetinin sağlanması” olarak açıkladı.

İran’daki haber ajansları, pazar günü ekonomik sorunlar nedeniyle 4 gündür devam eden protestolardan sonra Instagram ve Telegram uygulamalarına cep telefonundan girişin kapatıldığını duyurdu.

Telegram’ın kurucusu Pavel Durov, Twitter’daki hesabından İran’daki protestolar ı destekleyen sayfalarının kapatıldığını duyurdu. Bu sayfaların başında İran’daki siyaset ve insan hakları alanında aktif olarak yayın yapan “Amadnews” sayfasıydı. Sayfa, İranlı yetkililerin Telegram’ı durdurma kararı sonrasında kapatıldı.

Durov, sayfanın kapatılmasına gerekçe olarak “Amadnews polise karşı molotof kokteyli kullanılmasının öğrenilmesini yaygınlaştırıyordu.” dedi

İran İletişim Bakanı Muhammed Cevad Cehrimi’nin Amadnews sayfasının son günlerde protestocular arasındaki koordinasyonunu sağladığı gerekçesiyle şikâyette bulunduğu kaydedildi.

Söz konusu sosyal medya sitesi, İran içinden ve dışından 1,5 milyon İranlı aktivist tarafından takip ediliyordu. Sitenin kapatılmasının ardından aktivistler Savt-ü Şa’b (Halkın Sesi) adlı alternatif bir mecra oluşturdular.

İran medyası, Telegram uygulamasının yetkililer tarafından baskı altında tutulduğunu aktardı. Ayrıca Hasan Humeyni’nin ofisine ait Jamaran adlı sitenin verdiği haberlerde de Telegram uygulaması konusunda nihai bir yasağın tatbikine doğru gidildiğini bildirdi.

İran makamları, bu uygulamaları gösteriler sırasında şiddeti teşvik etmek için bir araç olarak kullanmakla suçluyor.

Perşembe gününden bu yana devam eden ve pazar günü İran’ın birçok kentine yayılan gösterilerde artan yaşam maliyeti ve bölgesel adımların artması protesto ediliyor.