Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

İran uranyum zenginleştirme kapasitesini artırıyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

İran Cumhurbaşkanı Yardımcısı ve İran Atom Enerjisi Kurumu Başkanı Ali Ekber
Salihi, bugün yaptığı açıklamada, Uluslararası Atom Enerjisi Ajansına (UAEA) santrifüj sayısını artırmak suretiyle uranyum zenginleştirme kapasitesini artıracağını bildirdiklerini söyledi.

Salihi, İran ve 5+1 ülkeleri arasında imzalanan nükleer anlaşmaya aykırı davranmadıklarını dile getirdiği açıklamasında, “Bazı faaliyetlerimiz hakkında IAEA’ya bir rapor teslim ettik. Eğer şartlar imkan verirse yarın santrifüjleri inşa etmek için çalışmalara çalışmalara başladığımızı ilan edeceğiz” dedi.

Salihi yaptığı açıklamada, bu adımın Avrupa ülkeleri ile İran’ın imzaladığı nükleer anlaşmayı kurtarma çabalarının başarısız olması anlamına gelmediğini söyledi.

Talimatı Hamaney vermişti

İran Dini Rehberi Ayetullah Ali Hamaney, dün yaptığı konuşmada, “İran atom enerjisi kurumunun uranyum zenginleştirme kapasitesinin artırılması için en kısa zamanda hazır olması gerekiyor” demişti.

Netanyahu: İran, nükleer cephaneyi İsrail’i yok etmek için istiyor

Öte yandan, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, bugün yaptığı açıklamada, İran’ın İsrail’e karşı kullanmak üzere nükleer silah üretmek için uranyum zenginleştirme programı sürdürdüğünü söyledi.

Konuya ilişkin bir video yayınlanan Netanyahu, “Hamaney, İsrail’i yok etme niyetini ilan etti. Bunu nasıl yapacağını da açıkladı. Nükleer silah üretmek için uranyum zenginleştirme programı uyguluyor” ifadelerini kullandı.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile görüşmesi öncesi yayınladığı videoda, Hamaney tarafından yapılan açıklamaların kendileri açısından sürpriz olmadığına değinen Netanyahu, “İran’ın nükleer silah üretmesine izin vermeyeceğiz” dedi.

Uranyum maddesi zenginleştirildiğinde atom bombası üretmeye yetecek bir enerji ortaya çıkarabiliyor.

İran yönetimi, uranyum zenginleştirme programının barışçıl olduğunu belirterek, İsrail ve ABD tarafından yöneltilen suçlamaları reddediyor.