Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

İran yaptırımlara rağmen füze kapasitesini artırmakla tehdit ediyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

İran Savunma Bakanı Yardımcısı Muhammed Ahadi, ülkesinin balistik ve güdümlü füze kapasitesini artırmakta kararlı olduğunu söyledi.

Muhammed Ahadi, “Bakanlığın yeni planları arasında, balistik füzeler ile güdümlü Kruz füzelerinin kapasitesini artırmanın yanı sıra, yeni nesil savaş uçakları, uzun menzilli ve ağır toplar kullanan gemiler ile çeşitli silah kapasitesiyle donatılmış denizaltılar almak bulunuyor” şeklinde konuştu.

İran resmi haber ajansı IRNA’nın haberine göre, Ahadi önceki gün Tahran’da yabancı askeri ataşelere hitaben gerçekleştirdiği konuşmada, uluslararası yaptırımların, İran savunma sektöründeki gelişimi engelleyemediğini ifade etti. Ülkesinin Irak ve Suriye’deki varlığını da savunan Bakan Yardımcısı Ahadi, “Eğer İran, DEAŞ’ı durdurmak için bu iki ülkeye müdahale etmeseydi, bölge haritası tamamen değişirdi ve dünya korkunç olaylarla karşı karşıya kalırdı” dedi.

İran’dan ‘Irak’a balistik füze sevkiyatı’ haberlerine yalanlama

İran’ın, Irak’ta kendisine bağlı milislerin bulunduğu bölgelere balistik füze sevkiyatı yaptığı haberleri ise yalanlandı. IRNA’nın aktardığı habere göre, İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Behram Kasımi, yaptığı açıklamada balistik füze sevkiyatıyla ilgili haberlere değinerek, “Böyle sahte ve gülünç haberlerin, İran’ın komşularıyla olan ilişkilerini etkilemekten başka hedefi yok” dedi.

Reuters’in iki gün önce güvenilir kaynaklara dayandırarak verdiği haberde, İran’ın son birkaç aydır Iraklı müttefiklerine kısa menzilli balistik füze sevkiyatı yaptığı ve Irak’ta balistik füze üretim fabrikalarının kurulduğu öne sürülüyordu.