Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

İran yaptırımları atlamak için alternatif para birimleri kullanmayı planlıyor - ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

İran, ABD’nin uyguladığı yaptırımları atlatmak için petrol satışı ve uluslararası ticarette farklı para birimleri kullanmayı planlıyor.

İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, Cumartesi günü New York’ta gazetecilere verdiği demeçte, söz konusu mekanizmanın dolardan kaçmayı hedeflediğini söyledi. Bakan Zarif, adını vermediği bir takım ülkelerle yerel para birimleri üzerinden ticaret yapma konusunda anlaşmalar yapmaya başladıklarını belirtti.
“Mekanizma işe yaramazsa, İran anlaşmadan çekilebilir”

Öte yandan, İran Dışişleri Bakanı Zarif, Avrupa ülkelerinin, 2015 yılında imzalanan nükleer anlaşmayı sürdürmeye yönelik çabalarının başarısız olması halinde, ülkesinin anlaşmadan çekilebileceği tehdidinde bulundu. İslam Cumhuriyeti Haber Ajansı (IRNA) tarafından aktarılan açıklamasında Zarif, “Avrupalılar tarafından anlaşmanın sürdürülmesi için kurulan özel mekanizma işe yaramazsa, İran bu anlaşmadan çekilebilir” ifadelerini kullandı.

Buna karşılık Washington’ın Tahran’a yönelik yaptırımlarının özelikle İran’ın petrol sektörünü hedef alan ikinci paketinin Kasım ayı başlarında uygulanması bekleniyor.

ABD Başkanı Donald Trump, Mayıs ayında ABD’nin İran ve P5+1 ülkeleri arasında 2015’te imzalanan nükleer anlaşmadan çekildiklerini açıklamış, İran’a yönelik yaptırımların yeniden yürürlüğe gireceğini duyurmuştu.

Şarku'l Avsat Türkçe

Şarku'l Avsat Türkçe

Şarku’l Avsat Arap dünyasının önde gelen günlük gazetelerden biridir. 4 kıtada 12 şehirde, her gün eş zamanlı olarak basılmaktadır. 1978 yılında Londra’da yayın hayatına başlayan Şarku’l Avsat, Arap dünyasına ve uluslararası olaylara ait en doğru yayınları yapmaktadır. Derin analizler ve özgün makalelerle birlikte tüm Arap dünyasının en kapsamlı yorumlarını okuyucularına sunmaktadır.

More Posts

Follow Me:
FacebookGoogle PlusYouTube