Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Tahran’da protestocular gözaltına alındı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

İran’da ekonomik gidişat nedeniyle protesto düzenleyenlere yönelik operasyonlar sürerken İran riyalinin dolar karşısındaki değer kaybının önüne geçilemiyor.

Tahran Başsavcısı Abbas Caferi Devletabadi, İran’ın başkentindeki Büyük Çarşı’da çıkan protestolarla ilgisi bulunan şahısların kimliklerinin tespit edilerek gözaltına alındığını duyurdu.

Devletabadi, İran haber ajanslarının yayınladığı açıklamasında “Polis ve güvenlik birimlerinden alınan bilgiler doğrultusunda protestocuların Çarşı esnafından olmadığı anlaşıldı” ifadelerini kullandı. Gözaltına alınanların sayısı hakkında bilgi vermeyen Devletbadi söz konusu kişilerin mahkemeye çıkana kadar serbest bırakılmayacaklarını kaydetti.

Son protestolara öncülük eden şahısların belirlendiğini belirten Devletabadi, “Bu kişilerin bazı talepleri olabilir ama hiçbir talep karışıklık çıkartmayı haklı çıkarmaz” ifadelerini kullandı.

İran Yargı Erki Başkanı Sadık Laricani, döviz ve altın piyasasında manipülasyon yapanların idam ve 20 yıl hapis cezasıyla yargılanabileceği uyarısında bulunmuştu.

Tahran’ın en önemli alışveriş merkezlerinden elektronik çarşısının esnafı geçen pazartesi günü ekonomik gidişatı gerekçe göstererek kepenklerini kapatmış ve protesto düzenlemişti. Esnaf, İran riyalinin dolar karşısında değer kaybetmesine itiraz ediyor.

Hükümet bugün yaptığı açıklamayla önümüzdeki hafta İran doları için yeni bir fiyat belirlemeye hazırlanıldığını duyurdu. Zira 1 dolar 9 bin riyale ulaşmış durumda. Bu, geçen yılın sonuna oranla iki kat artışa işaret ediyor.