Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

İran, Yermük Mülteci Kampı’na karşılık Fua ve Kefraya köylerini boşaltıyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Heyet-u Tahriru’ş Şam (HTŞ) ile Esed rejimi, Rusya ve İran arasında varılan tahliye anlaşması, İdlib’in kuşatma altındaki Şii köyleri Fua ve Kefraya’da bulunan rejim yandaşı militanlar aileleriyle birlikte tahliye edecek otobüslerin Halep’ten harekete geçmesiyle birlikte uygulama aşamasına geçti. Çoğunluğu Şiilerden oluşan Fua ve Kefraya köylerindeki rejim militanlarının tahliye edilmesine karşılık, Şam’ın güneyindeki Yermük Mülteci Kampı’nda bulunan HTŞ savaşçıları ve aileleri ile bölgeden çıkmak isteyen sivillerin de tahliyesine izin verilecek.

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi (SOHR), Fua ve Kefraya’daki bin 200 rejim yandaşı militanın aileleriyle birlikte, Halep’e gönderilmesine karşılık, Yermük Mülteci Kampı’ndaki HTŞ savaşçılarının aileleriyle birlikte İdlib, Dera ve Cerablus’a tahliye edilmesiyle birlikte anlaşmanın ilk aşamasının tamamlayacağını bildirdi. Suriye resmi haber ajansı SANA ise Fua ve Kefraya’daki tahliye işlemlerini gerçekleştirmek üzere 22 otobüsün bugün Halep’ten hareket ettiğini ifade etti. Anlaşma kapsamında, bin 500 kişinin Halep’in doğu kırsalındaki geçici ikamet yerlerine taşınacağını belirtirken, “Fua ve Kefraya tahliyeleri, Yermük Mülteci Kampı’ndaki teröristlerin İdlib’e doğru yola çıkmasıyla eş zamanlı olarak başlayacak” ifadelerini kullandı.

“İran ile belli şartlarla anlaşmaya vardık”

SOHR’nin, anlaşmanın HTŞ ve Rusya arasında gerçekleştiğini belirtmesine rağmen HTŞ’nin haber ağı İba haber ajansı, anlaşmanın doğrudan İran ile yapıldığını iddia etti. İba haber ajansına açıklamalarda bulunan HTŞ Güvenlik Ofisi Üyesi Halid el-Humsi, “İran’a bağlı militanlar, Fua ve Kefraya’daki Şii militanlara karşılık Yermük’ten ayrılmaları için sivillere baskı kurdu. Ancak, baskılara karşı durmamız ve rejim güçlerinin yoğun bombardımanlara rağmen kayda değer bir ilerleyiş sağlayamamasının ardından İran ile belli şartlarla anlaşmaya vardık” dedi.

Humsi, anlaşmanın, Fua ve Kefraya’daki rejim militanlarının tahliye edilmesine karşılık, Yermük Mülteci Kampı’ndaki HTŞ savaşçıları ve aileleri ile kamptan ayrılmak isteyen sivillerin tahliye edilmesini ön gördüğünü bildirdi. Ayrıca, anlaşma kapsamında HTŞ kuvvetlerinin daha önce Cisr el-Şuğur’un İştebrak köyünde esir aldığı 85 rejim militanının 40’ını ilk aşamada serbest bırakmasını ön gördüğünü sözlerine ekledi.

HTŞ’nin, anlaşmayı diğer devrimci gruplarla istişare ederek kabul ettiğinin altını çizen Humsi, “İştebrak’ta esir alınan rejim militanlarının kalan kısmının serbest bırakılması, rejimin hapishanelerde tuttuğu muhalifleri serbest bırakmasına bağlı” şeklinde konuştu.

DEAŞ kontrol bölgelerini, rejime teslim etti

Almanya Haber Ajansı’nın, Şam’da bulunan muhalif kaynaklara dayanarak verdiği habere göre, Şam’ın güneyinde bulunan muhalif grupların büyük çoğunluğu DEAŞ terör örgütü kontrolündeki Haceru’l Esved semtine yakın bölgelerdeki kontrol noktalarını rejim güçlerine teslim etti. Yelda beldesi yakınlarındaki temas bölgelerinde bulunan kontrol noktaları da Rusya’ya devredilirken, el-Ebabil tugayı henüz kontrol noktalarını rejim güçlerine teslim etmedi.

HTŞ’nin esir aldığı 85 kişi serbest bırakılacak

Öte yandan, SANA haber ajansına göre, Fua ve Kefraya’da bulunan yaklaşık 5 bin kişi ve HTŞ’nin esir aldığı 85 kişi, iki aşamada serbest bırakılacağı belirtildi. Anlaşmanın uygulanmasına dün geçilirken, Ramazan ayı başlamadan anlaşmanın uygulanması tamamlanacak.