Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

İran’a bağlı milisler Fırat′ın batısında güçleniyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi (SOHR), İran güçleri ve ona bağlı Şii milislerin varlığının Fırat Nehri’nin batısında güçlendiğini bildirdi. Gözlemevi, Suriye’nin doğusunda ve Irak sınırında yer alan Ebu Kemal ile Mayadin kentlerinde Şii milislerin artan nüfuzuna dikkat çekti.

Mevcut duruma göre, ABD destekli Suriye Demokratik Güçleri (SDG), Fırat Nehri’nin doğusundaki toprakları kontrol ediyor.

SOHR: İranlı güçler varlığını güçlendiriyor

SOHR’un dünkü açıklamasında, “İranlı güçler, kendisinin ve desteklediği milislerin Fırat’ın batısındaki varlığını güçlendiriyor. Bunun en belirgin örnekleri, İran’ın önem verdiği Ebu Kemal ve Mayadin kentlerinde görülüyor. Zira iki kentin alınması için yapılan savaşta İranlı güçler bizzat katılmış ve Ebu Kemal kentinin kontrolünün ele geçirilmesi için başlatılan savaşı İranlı General Kasım Süleymani yönetmişti. Suriye’deki İranlı güçler ve ona bağlı binlerce milis, bölgesel ve uluslararası arenada dikkatleri üzerine çekmemek için bölgedeki varlığını sadece askeri değil diğer alanlarda da artırıyor. İranlı güçler, Ebu Kemal’deki askeri kontrolünün yanı sıra kentin güvenlik ve ekonomik gidişatına yön veriyor. Ayrıca askeri yönetimi burada bulunan askeri birliklere teslim etti” ifadelerine yer verildi.

İranlıların yoğunluğu dikkat çekiyor

Gözlemevi’nin açıklamasında, Ebu Kemal’in batısındaki Mayadin kentinin stratejik noktalarında İranlıların yoğunluğuna dikkat çekildi. Açıklamaya göre, İran destekli Afgan milislerin kentte açtıkları lokantalar aracılığıyla yerinden edilen bölge halkına yemek dağıtılıyor. Ayrıca kentte din eğitimi veren bir lisenin, İran destekli milislere bağlı bir merkeze dönüştürüldüğü ve milislerin buradaki varlığının artırılmasına yönelik seminer ve konferanslar verildiği belirtildi. Gözlemevi, Mayadin’e bağlı Havi bölgesinde de İranlı güçlerin ve destek verdiği Asya kökenli milislerin yoğunlukta olduğunu ekledi.

İranlılar dışında kimse alınmıyor

Şarku’l Avsat’a bilgi veren kaynaklar, İranlıların Mayadin ve Mahkan köyü arasında türbe inşa ettiklerini aktardı. İranlı kuvvetlerin yoğun askeri varlığına şahit olunan söz konusu bölgeye İranlı, Suriyeli ve Iraklı ziyaretçilerin otobüslerle taşındığı bildirildi. Aynı şekilde Mayadin’deki Al-Rahba Kalesi ile Ağnam çarşısı arasında uzanan bölgede giriş çıkışların İranlı güçler tarafından kontrol edildiği ve ister asker ister sivil İranlı olmayan kişilerin bu noktadan geçiş yapamadığı belirtiliyor. Yoğun güvenlik önlemleri alınan bölgenin havadan drone ile izlendiği aktarılan bilgiler arasında yer alıyor.