Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

İran’da aralarında Merkez Bankası Döviz Kurulu yetkilisinin de bulunduğu 7 kişi gözaltına alındı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

İranlı yetkililer, ülkenin ABD yaptırımlarının geri dönüşleriyle karşı karşıya kalmaya hazırlandığı bir dönemde aralarında eski İran Merkez Bankası Döviz Kurulu Başkan Yardımcısı Ahmed Irakçi’nin de bulunduğu 7 kişinin yolsuzluk suçlamaları nedeniyle gözaltına alındığını açıkladı.

İran Yargı Erki Sözcüsü Gulam Hüseyin Muhsin Ejei, devlet televizyonuna yaptığı açıklamada, isim vermeden İran Merkez Bankası Döviz Kurulu Başkan Yardımcısı Ahmed Irakçi’yi işaret ederek, bir kişinin gözaltına alındığını ve yolsuzluk suçlamasından hakkında işlem yapılacağını belirtti. Medyada çıkan bazı haberlere göre İran para birimindeki hızlı düşüş nedeniyle halkın sokaklara dökülerek yaptığı protestolardan sonra Irakçi görevinden alındı.

İran Riyali, dolar karşısında değer kaybediyor

ABD’nin İran’a yönelik uygulamayı hedeflediği yaptırımların etkisi nedeniyle İran Riyali, dolar karşısında neredeyse yarı yarıya değer kaybetti.

Merkez Bankası, para biriminin düşüş, altın ve para birimlerindeki hızlı artıştan, ‘düşman’ olarak adlandırdıkları tarafları sorumlu tuttu.

Yaptırımlarla birlikten para birimindeki düşüşe ek olarak, yolsuzluk iddiaları protestolara ve halkın tepkisine neden oldu.

Ejei, isim vermeden hükümet departmanında çalışan bir kişinin, merkez bankasında lisanssız olarak çalışan 4 kişinin ve bir döviz bürosu çalışanının gözaltına alındığını bildirdi.

Mayıs ayında ABD, 2015 yılında Tahran ile küresel güçler arasında İran’daki uluslararası yaptırımların nükleer programına getirilen kısıtlamalarla kaldırılmasını öngören anlaşmadan çekilmişti.

İlk yaptırım dalgası 6 Ağustos’ta yürürlüğe girecek

Washington, İran’ı güvenlik tehdidi oluşturmakla suçlayarak, anlaşmadan çekildiğinde yaptırımları yeniden uygulamaya karar verdi. İlk yaptırım dalgası 6 Ağustos’ta yürürlüğe girecek.

Washington, İran’ın ABD doları alım satımına, altın ve kıymetli madenlere olan ticaretine ve metaller, kömür ve endüstrilerle bağlantılı programlara yönelik yaptırımlarını yeniden uygulamaya başlayacak.

Devletlerden İran petrolünü Kasım ayı başında ithal etmeyi durdurmasını talep eden Washington, aksi halde ABD finansal önlemleriyle karşı karşıya kalmakla tehdit etti.