Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

İran’da bir din adamının Reformistlerle bir araya gelmesi tartışmalara yol açtı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

İran Anayasa Koruma Konseyi’nin bir üyesi, ülkenin önde gelen din adamlarından birine reformist politikacılarla görüşmesi nedeniyle sert sözler yöneltmesinin ardından eleştirilerin hedefi oldu.

Fransız Basın Ajansı (AFP), ülkede önde gelen isimlerden biri sayılan 90 yaşındaki Ayetullah Musa Şübeyri Zencani’nin eski Cumhurbaşkanı Muhammed Hatemi ve reformist kampın diğer kişileriyle buluşmasıyla İran’da iki hafta önce başlayan bir tartışmaya dikkat çekti. Şu anda ülkeyi terk etmesi ve medyada görünmesi yasak olan Hatemi, 1997’den 2005’e kadar İran’da liderlik yapmış, ancak 2009 yılındaki gösterileri desteklemesi sonrasında rejimle mücadeleye girmişti.

Reuters’in bildirdiğine göre, bu görüşme, Kum şehrindeki muhafazakar bir dini kuruluşun başkanlığını yapan ve İran’ın dini lideri Ali Hamaney tarafından yasaların şeriata uygunluğunu ve seçimleri denetleyen Anayasa Koruma Konseyi’nde görevlendirilen kişilerden biri olan Ayetullah Yezdi tarafından sert bir şekilde eleştirildi.

Yezdi’nin, Ayetullah Zencani’ye hitaben yazdığı mesaj “Cemran” gazetesi tarafından web sitesinde yayınlandı. Mesajda, “İslam Cumhuriyeti rejimine ve dini lidere saygı duymayan bazı problemli insanlarla yan yana fotoğrafınız sosyal medyada yayınladıktan sonra, bu meselenin takipçiler ve dini kurumlar arasında öfke ve kaygıya neden olduğunu buradan belirtiyorum. Size, konumunuz ve saygınlığınızın iktidardaki İslami rejime, liderliğe ve dini mercilere saygı duymanıza bağlı olduğunu hatırlatmak isterim. Böyle durumların tekrar yaşanmaması için gerekli adımları atmalısınız” ifadeleri yer aldı.

AFP, bir din adamının bu şekilde eleştirilmesinin ülkede kabul edilebilir bir davranış olarak görülmediğine dikkat çekti. Kültür ve İslami İrşad Bakanı Abbas Salihi, konuyla ilgili olarak Twitter’dan şunları söyledi: “Rejimi koruyan mercileri zayıflatmamak ve tarihi mirası bozmamak için dikkatli olmalıyız.”

Bir din adamı ise yaşananlardan ötürü protesto amaçlı Yezdi başkanlığındaki dini kuruluştan istifa etti. Ayetullah Hadevi Tahrani, Zencani’ye yöneltilen “sert mesajın” keder ve üzüntüye yol açtığını söyledi.

Dün bazı üst düzey yetkililer ve yorumculardan da tepkiler gelirken, milletvekili ve “İtimad” gazetesinin genel müdürü İlyas Hazreti, “Saygın mercilerimizin herhangi bir politik veya ekonomik kurumdan herhangi bir kısıtlamaya tabi olmamalarından gurur duyuyoruz” dedi.

Öte yandan İran’ın “Tasnim” haber ajansının bildirdiğine göre Şura Meclisi, Ulaştırma ve Şehircilik Bakanlığı için Muhammed İslami’ye, Ekonomi ve Maliye Bakanlığı için Ferhad Dejpesend, İşbirliği, Çalışma ve Sosyal Refah Bakanlığı için Muhammed Şeriatmedari’ye ve Sanayi Bakanlığı için de Rıza Rahmani’ye güvenoyu verdi. Cumhurbaşkanı Ruhani, hükümetindeki ekonomi grubu bakanlarını içeren bu bakanlık düzenlemelerini, İran’ın petrol ihracatına yönelik ABD yaptırımlarının yürürlüğe girmesinden birkaç gün önce yaptı. Reuters, genellikle bir teknokrat olarak görülen akademisyen Ferhad Dejpesend’in parlamentonun güvenini büyük bir imajla kazandığını ve Ekonomi ve Maliye Bakanlığı’nı devraldığını belirtti.