Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

İran’da bir havalimanında S-300 füze sistemleri görüntülendi | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Londra/Şarku’l Avsat

İran’ın Meşhed kentinde bulunan havalimanında S-300 füze sistemlerinin konuşlandırıldığına dair uydu görüntüleri yayınlandı.

İsviçre tarafından yayınlanan görüntülerde geliştirilmiş radar sistemlerinin de olduğu görülürken, askeri bölgenin İran Dini Lideri Ali Hamaney’e bağlı birlikler tarafından korunduğu aktarıldı.

İsviçre’nin bugün yayınladığı raporda, “2017 ve 2018 yılları arasında İran kuvvetlerinin Rus yapımı “S-300” füze sistemlerinin konuşlandırmasının, Hamaney’in Meşhed’e yaptığı ziyaretler dönemine denk geldiği” belirtildi. İsviçre kaynakları, Devrim Muhafızları’nın füze sistemlerini, yerleşim bölgesinin kuzeyinde bulunan havaalanı yakınlarına konuşlandırdığını aktardı.

İlk füze sisteminin 2017’nin Haziran ve Temmuz ayında İran Dini Lideri Ali Hamaney’in şehirdeki kadılara hitap ettiği esnada konuşlandırıldığı belirtilirken, ikincisinin ise Mart ve Nisan ayında Hamaney’in Nevruz Bayramı münasebetiyle gerçekleştirdiği toplantı esnasında konuşlandırıldığı açıklandı. Üçüncü sitemin ise, Hamaney’in Temmuz ve Ağustos ayında Meşhed’de gerçekleşen dini tören esnasında yerleştirildiği ifade edildi.

İran’da S-300 füze sitemlerini barındıran birçok bölgenin var olduğu bildirilirken, S-300 füzelerinin Meşhed Havaalanı çevresi ile bazı kritik noktalara konuşlandırıldığı açıklandı.

ABD’nin Rusya üzerindeki baskısı sebebiyle teslimatta gecikme yaşansa da İran, 2016 yılında Rusya’dan füze sistemi satın almıştı.