Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

İran’da kara para aklama konusunda ihtilaf | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

IRNA haber ajansının bildirdiğine göre, Anayasa komisyonu, parlamentonun İran’ın kara para aklama konusunda küresel normlara adapte olması için önerilen reform tekliflerini reddetti.

Haber ajansının bildirdiğine göre, Anayasa Mahkemesi bu teklifi parlamentonun değil yargının sunmakla yükümlü olduğunu bildirirken eğer parlamento bu teklifte ısrar ederse teklifin Anayasa Maslahatını Belirleme Komisyonu’na götürüleceğini açıkladı.

Reuters Haber Ajansı’na göre İran, Uluslararası Mali Görev Gücü (FAFT) tarafından belirlenen standartları uygulayarak bazı yabancı yatırımcı şirketlerin kendileriyle uğraşmalarını engellemek için kara listeden çıkarılma umudunu taşıyor.

FAFT Haziran ayının sonlarında İran’a uluslararası normlara uygun hale gelmek için gerekli reformların yapılması için Ekim ayına kadar mühlet vermişti. Aksi takdirde, ABD’nin yaptırımlarının geri dönme ihtimalinin yüksek olduğu bir zamanda yatırımcıları daha fazla uzaklaştıracak sonuçlar doğuracaktı. Parlamentodaki muhafazakarlar ise İran’ın bölgedeki Hizbullah gibi müttefiklere mali desteğini engelleyebileceği gerekçesiyle FATF standartlarına uyumu kolaylaştırmaya karşı çıkıyor.

İran’ın lideri Ali Hamaney ülkesinin Kara Para Aklamanın Önlenmesine İlişkin Mali Çalışma Grubu’na (FATF) katılımına karşı çıkarak, meclise terörle mücadele ve kara para aklanmasının önlenmesi yönünde kendi yasalarını çıkarma çağrısında bulundu.

Kara Para Aklamanın Önlenmesine İlişkin Mali Çalışma Grubu olarak da bilinen uluslararası bir kuruluş olan FATF, kara paranın aklanması ve terör finansmanının engellenmesine yönelik 37 üye ülkenin bankacılık ve mali sistemini denetliyor.

Öte yandan Tahran, Irak sınırına yakın Kirmanşah’da güvenlik operasyonunda üç kişinin öldürüldüğünü açıkladı.