Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

İran’da kara para aklama çatlağı büyüyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif’in geçtiğimiz hafta, karar alıcı tarafların ülkedeki kara para aklama işlemlerinde rolü olduğuna ilişkin kullandığı ifadelerinin ardından hükümete karşı başlayan öfke dalgası çığ gibi büyüyor.

Zarif, pazartesi yaptığı açıklamada, milyarlarca varlığı bulunan ve kara para aklamadan çıkar sağlayan ‘karar alıcı taraflar’ı, kendisinin ve hükümetin İran’a, Kara Paranın Aklanmasının Önlenmesine İlişkin Mali Çalışma Grubu’nun (FATF) üyelik kapılarını açan 4 tasarının geçmesinde ısrar etmesi nedeniyle, medyada aleyhlerinde başlatılan algı operasyonlarının arkasında olmakla suçladı.

Zarif’in ‘karar alıcı taraflar’ ibaresiyle İran Velayet-i Fakih Kurumu ve Devrim Muhafızlarını işaret ettiğine dair güçlü yorumlar bulunuyor.

“Rejimin kalbine vurulan hançer”

Zarif’in açıklaması İranlı siyasilerden büyük tepki topladı. Durum öyle bir noktaya vardı ki Pazar günü İran basınında Zarif’in istifa ettiğine ilişkin haberler dahi yapıldı. Açıklamaya sert tepki gösteren İran Yargı Erki Başkanı Sadık Laricani, Zarif’in sözlerini “Rejimin kalbine vurulan hançer” diye niteledi. Laricani, kara para aklamayla ilgili açıklamaya “Eğer bu olgu doğruysa neden bunu yargıya bildirmedi?” sorusuyla yanıt verdi.

Laricani, açıklamaların “düşman” diye nitelediği taraflarca istismar edilmesinden endişeli olduğunu ifade etti.

Zarif’in açıklamalarını tepki gösterenler, İran’ın uluslararası çevrelerde eleştirilmesine yol açabilecek bir itiraf olarak kullanılabileceğine dikkat çekiyor.

Zarif, iddialarını belgelendirmeli

İran Yargı Erki Sözcüsü Gulamhüseyin Muhsin Ejei de iki gün önce, Dışişleri Bakanı Cevad Zarif’in “kara para aklama” açıklamasını belgelendirmesi gerektiğini dile getirmişti.

İran Meclisi Velayi Grubu toplantısında konuşan İran Yargı Erki Sözcüsü Gulamhüseyin Muhsin Ejei, Zarif’in, “İran’da birçok kişi yüz milyarlarca tümen kara para aklaması yapıyor” sözlerine açıklık getirmesi ve elindeki belgeleri paylaşması gerektiğini söylemişti.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü, dünkü açıklamasında, Zarif’e bu belgelerin teslim edilmesi için 10 gün süre tanındığı yönündeki iddiaların asılsız olduğunu belirterek, bakanlık olarak yargıdan bu yönde bir mektup almadıklarını ifade etti.

Ruhani hükümetinin, ABD’nin nükleer anlaşmadan tek taraflı çekilmesinin ardından İran’a yönelik yaptırımları yeniden yürürlüğe koymasıyla iyice köşeye sıkıştığı bir dönemde, FATF üyeliği ülke yöneticileri arasındaki çatışmaların merkezine oturdu.

FATF üyeliği gerekli

Hükümet kanadı, FATF üyeliğinin Devrim Muhafızlarının faaliyetleri üzerinde etkisi olmayacağını savunuyor. Zarif de daha önceki açıklamasında ABD’nin İran üzerindeki baskısını hafifletmek için FATF üyeliğinin gerekli olduğunu kaydetmişti.

Bakan Zarif için güven oylaması yapılabilir

Isfahan milletvekili Hüseyin Ali Hacı Deligani, önceki gün İLNA haber ajansına yaptığı açıklamada, “Milletvekilleri, Dışişleri Bakanı hakkında güvensizlik önergesi vermek ve onu açık görüşmeye davet etmek için hazırlık yapıyor. Güvensizlik önergesi için önümüzdeki günlerde imza kampanyası başlatılacak” dedi.

Zarif, belgeleri sunmadı

Kara para aklama açıklamasına ilişkin belgeleri sunması için Zarif’e tanınan mühletin dün itibariyle bittiğini söyleyen Deligani, “Zarif şu ana dek belgeleri sunmadı. Bunun üzerine vekiller güvensizlik önergesi hazırlamaya ve Meclis Başkanlığı’na teslim edilmesi için imza toplamaya başladılar” diye konuştu.

Dışişleri Bakanı Zarif, elindeki belgeleri açıklaması yönündeki çağrılara, “Bu çağrıların muhatabı ben değilim, Ekonomi Bakanlığı’ndaki ilgili birimler” diyerek yanıt verdi.

Anayasayı Koruma Konseyi, FATF tasarısını reddetti

İran’a, FATF üyelik kapılarını açan 4 tasarıdan biri olan Terörizmin Finansmanıyla Mücadele Konvansiyonu, geçtiğimiz hafta çoğunluğu muhafazakârlardan oluşan Anayasayı Koruma Konseyi tarafından reddedilmişti.

Ruhani hükümeti ise söz konusu tasarıların ülkesinin İran ordu faaliyetlerini etkilemeyeceğini savunsa da, muhafazakârlar Devrim Muhafızları ve onun dışardaki uzantılarının (Kudüs Gücü) faaliyetlerini etkileyeceği gerekçesiyle tasarıya karşı çıkıyor.

İki hafta önce İran meclisinde FATF konusunda çıkan tartışmalarda muhafazakâr milletvekilleri, hükümeti yasa tasarılarıyla ABD yaptırımlarını gözden kaçırmaya çalışmakla suçlamıştı. Buna karşın FATF üyeliği konusunda ısrar eden Ruhani hükümeti ise, tasarıların İran bankalarıyla Avrupa bankaları arasındaki işbirliğini kolaylaştıracağını savunmuştu.