Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

İran’da kara para aklama tartışmaları büyüyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

İran Yargı Erki Sözcüsü Gulamhüseyin Muhsin Ejei, Dışişleri Bakanı Cevad Zarif’in “kara para aklama” açıklamasını belgelendirmesi gerektiğini ifade etti.

İran Meclisi Velayi Grubu toplantısında konuşan İran Yargı Erki Sözcüsü Gulamhüseyin Muhsin Ejei, Zarif’in, “İran’da birçok kişi yüz milyarlarca tümen kara para aklaması yapıyor” sözlerine açıklık getirmesi ve elindeki belgeleri paylaşması gerektiğini belirtti.

Zarif’in parlamento binasına gelmesinden saatler önce, Muhsin Ejei, İran Meclisi’nde muhafazakârların şemsiyesi olarak nitelendirilen Velayi Grubu’ndaki üyelerle bir araya geldi.

Zarif’in açıklamalarını doğru bulmadığını vurgulayan Ejei, resmi bir makamdan bu tür bir açıklama gelmesi nedeniyle konunun üzerine gidileceğini ifade etti.

İran basının aktardığına göre, muhafazakâr milletvekili Hüseyin Nakvi Hüseyni, Ejei’nin Zarif’e iddialarını belgelendirmesi çağrısında bulunduğunu söyledi.

Hüseyni, Ejei’nin toplantı sırasında “Bence Zarif’in açıklamaları hatalıydı. Ancak bu iddiaların resmi bir yetkili tarafından dile getirilmesi nedeniyle, bunun belgelerle ispatlanması gerekir” ifadelerini kullandığını söyledi.

Zarif, önceki gün beraberindeki bir grup diplomatla birlikte, hükümetin parlamentodan geçirmek istediği Terörizmin Finansmanıyla Mücadele Konvansiyonu ile ilgili eleştirileri ve anlaşmazlıkları görüşmek için meclis binasına geldi.

İran’a, Kara Paranın Aklanmasının Önlenmesine İlişkin Mali Çalışma Grubu’nun (FATF) üyelik kapılarını açan 4 tasarıdan biri olan Terörizmin Finansmanıyla Mücadele Konvansiyonu, geçtiğimiz hafta çoğunluğu muhafazakârlardan oluşan Anayasayı Koruma Konseyi tarafından reddedilmişti.

Ruhani hükümeti ise söz konusu tasarıların ülkesinin İran ordu faaliyetlerini etkilemeyeceğini savunsa da, muhafazakârlar Devrim Muhafızları ve onun dışardaki uzantılarının (Kudüs Gücü) faaliyetlerini etkileyeceği gerekçesiyle tasarıya karşı çıkıyor.

İki hafta önce İran meclisinde FATF konusunda çıkan tartışmalarda muhafazakâr milletvekilleri, hükümeti yasa tasarılarıyla ABD yaptırımlarını gözden kaçırmaya çalışmakla suçlamıştı. Buna karşın FATF üyeliği konusunda ısrar eden Ruhani hükümeti ise, tasarıların İran bankalarıyla Avrupa bankaları arasındaki işbirliğini kolaylaştıracağını savunmuştu.

Dışişleri Bakan Zarif, geçtiğimiz ay yaptığı bir açıklamada, en yakın müttefiklerinin (Çin-Rusya) dahi FATF üyeliği konusunda İran’a baskı uyguladığını ifade etmişti.

Zarif, önceki gün meclis binasına gelerek, hükümetin tasarısına karşı çıkan İran Düzenin Maslahatını Teşhis Konseyi (DMTK), Anayasayı Koruma Komisyonu ve meclisteki muhafazakâr milletvekillerinin temsilcileri ile görüştü.

Tasarıların istişarelere açık olduğunu belirten Zarif, hükümete yönelik eleştiri dozunun giderek arttığı bir dönemde Dışişleri Bakanlığı’nın meclisteki görüşmelere katılmasını “istişare elinin uzatılması” şeklinde nitelendirdi.

Kara para aklama ile ilgili öne sürdüğü iddiaların mecliste tartışılmasını reddeden Zarif, “Açıklamalarıma yorum yapanlar, kendilerinin tedavüle koyduğu içerikten değil, açıklamalardaki içerik hakkında konuşmaları gerekir. Aslında bazen kâğıttan kaplan yaparak onu kolayca avlıyorlar” dedi.

Zarif’in açıklamaları, İran Dini lideri Ali Hamaney’e yakınlığıyla bilinen Devrim Muhafızlarına ait medya kuruluşlarında da hedefe konuldu. Devrim Muhafızlarına bağlı internet siteleri, hâlihazırda Zarif’e yönelik benzeri görülmemiş eleştiri kampanyası yürütüyor.

Zarif’in “kara para aklama” ile ilgili açıklamalarına sert tepki gösteren diğer bir isim de muhafazakâr milletvekili Muhammed Dahkan oldu. Fars haber ajansına göre, Dahkan, “Zarif, İran’a, ABD Dışişleri Bakanı’nın dahi yöneltmediği bir suç isnadında bulunmuştur. Bunun gibi beyefendiler, kara para aklama bahanesiyle aileleriyle çıkabilecekleri turistik geziler arıyor” ifadelerini kullandı.