Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

İran’da ‘Mali Eylem Görev Gücü’ tartışmaları | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

İran’da “Devrim Rehberi” Ali Hamaney’in Kudüs Güçleri’ndeki temsilcisi Ali Şirazi, Anayasa Koruma Konseyi’nin, FATF (Mali Eylem Görev Gücü)’a üyelik tasarısını onaylamamasını talep etti.

İran parlamentosunun koyduğu kanunları denetleyen Anayasayı Koruma Konseyi, Hasan Ruhani’nin FAFT’a katılma bağlamında çıkardığı dört yasadan üçü hakkında kararını açıklaması bekleniyor. Bu adımın amacı, yabancı bankaları, İran’la mali işbirliği ve yatırımların devam ettirmesi konusunda ikna edebilmek.

Kararın, İran lideri Hamaney’in desteğini aldığını yalanlayan Şirazi, bu kararın Lübnan, Irak ve Suriye’ye desteğin durdurulması anlamına gelip gelmeyeceğini sordu.

Fars Haber Ajansı’na göre Şirazi, “Anayasa Koruyucu Meclisi karar tasarısını reddetmelidir” dedi.

Anayasayı Koruyucu Meclisi’nin yasayı onaylayıp onaylamayacağı belli değil. Konsey sözcüsü Abbas Ali Kedhudai meclisin yasayı onaylamasından sonra ilk yorumunu yaparak şöyle dedi: “Konseyin görüşünü duyurmak için henüz çok erken. Karar parlamentodan geçti fakat henüz Konsey’e gelmedi.” Sözcü, Konsey’in aynı bağlamda Organize Suçlarla Mücadele Sözleşmesi (Palermo)’ni kabul ve kara para aklama yasası hakkında değişiklik konusunda da henüz karar vermediğine işaret etti.

İran Devrim Muhafızları Ordusu’na (DMO) yakın kaynaklar, kararın örgütün faaliyetlerini doğrudan etkileyeceğinden endişe ederken hükümet İran para fonlarının şeffaflığını sağlayacağını düşünüyor.

Tahran, önümüzdeki hafta İran konusunda karar alacak olan FAFT toplantısını izliyor.

Uluslararası güçler, İranlıları yaşadıkları iç ihtilaflar nedeniyle FAFT kriterlerini uygulamayı geciktirmekle suçluyorlar.

Dışişleri Bakanı Cevad Mahmud Zarif, geçen hafta parlamentoda yaptığı konuşmada hükümetin FAFT’a katılma ısrarını “Amerikan idaresinin bahanelerini” öne sürerek haklı çıkarmaya çalıştı.
Şirazi, Zarif’in yaptığı bu konuşmaya cevaben “Bu, kararı Amerikan baskısı altında aldığımız anlamına mı geliyor? Şevkimiz nereye gitti? Çığlık atmamalı mıyız?” dedi.

Şirazi’den önce Zarif’e “Keyhan” gazetesinin Yazı İşleri Müdürü Hasan Şeriatmedari şöyle söylemişti: “Sen bizim Dışişleri Bakanımız mısın yoksa Amerika’nın mı?”

FAFT, İran’ın, Terör Finansmanına Karşı Sözleşme (CTF) ve Organize Suçlara Karşı Palermo sözleşmesine katılmasını istiyor. Ayrıca kara para aklama konusunda anayasa değişikliklerine gitmesi isteniyor. Hükümet, Haziran ve Temmuz ayında meclise dört karar tasarısı sundu. Ancak iç siyasetteki keskin tartışmalar nedeniyle bu taslak son iki aydır askıda kaldı.

FAFT’a katılım İran nükleer anlaşma müzakerelerini yürüten heyet ile altı büyük devlet arasında yapılan anlaşmanın bir parçasıydı.

Pazartesi, Salı günü bu karar tasarısını mecliste savunan milletvekilleri ölüm tehdidi aldıklarını söylediler.

İran lideri Hamaney, tasarıya karşı duran milletvekillerini destekliyor ancak tasarının mecliste tartışılmasına karşı çıkmıyor.

Kadın milletvekili Birvane Selvahaşveri, twitter hesabında tehditlerden korkmadığını belirterek şunları yazdı: “İran’da ve dünyada terör destekçilerine karşı oy kullandığımı gururla söylüyorum. Ben yüzme havuzuna gitmiyorum. Başka şekilde düşünün.”

İran çevrelerinde “yüzme” ifadesi, Ali Ekber Haşimi Rafsancani’nin bir yüzme havuzunda kalp krizi geçirerek bir suikast sonucu ölümüne örtülü bir atıf anlamına geliyor.

İran Meclis Başkanı Yardımcısı Ali Mutahhari, savcılığı milletvekillerini tehdit edenleri soruşturma yapmaya çağırdı.