Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

İran’da mali suçlar işleyen 3 kişiye idam cezası | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Ekonomik kriz içindeki İran’da yolsuzluk ve mali suçlarla mücadele için kurulan özel mahkeme üç kişiyi ‘yolsuzluk’ suçundan idama mahkûm etti.

İran Dini Lideri Ayetullah Ali Hamaney’in ‘dış güçlerin ekonomik savaşına karşı hızlı ve adil bir hukuki adım atılması’ çağrısında bulunmasının ardından kurulan özel mahkeme, yolsuzluktan suçlu bulunan üç kişiyi idama mahkûm etmenin yanı sıra 32 sanığa da 20 yıla kadar değişen hapis cezası verdi.

Temyize götürme hakkı

İran Yargı Erki Sözcüsü Gulam Hüseyin Muhsini Ejei, 3 sanığın ‘yolsuzluğu yayma’ suçundan idam cezasına çarptırıldığını, fakat sanıkların idam cezalarını Yüksek Mahkeme’de temyize götürme hakkı bulunduğunu açıkladı.

Ejei, daha yüksek ücret talep etmek amacıyla greve giden ve protesto gösterileri düzenleyen kamyon şoförlerini de uyararak, sert cezaların onları beklediğini vurguladı.

İran, zor günler geçiriyor

ABD, 2015 yılında Tahran’ın nükleer programını kısıtlamak amacıyla imzalanan nükleer anlaşmadan çekilmesinin ardından, İran’a bir takım yaptırımlar uyguladı. İran riyali, ABD’nin yaptırımlarının yeniden uygulanması ile değerini yüzde 70 civarında kaybetti.

Bu durum ekonomiye ve hayat şartlarına yansıyınca, çok sayıda şehirde protestolar düzenlenerek hükümet karşıtı sloganlar atıldı.