Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

İran’da tutuklu bulunan Nazenin’in İngiliz eşinden Theresa May’a çağrı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

İran’da hapiste tutulan İran asıllı İngiliz Nazenin Zaghari Ratcliffe’in eşi, İngiltere Dışişleri Bakanı Boris Johnson’ı karısının serbest bırakılmasını sağlamak için yeterli miktarda çaba göstermemekle suçlayarak, Başbakan Theresa May’e davaya müdahale etmesi için çağrıda bulundu.

Eşinin İran hapishanelerinde ikinci yılına gireceğini söyleyen Richard Ratcliffe, AFP’ye verdiği demeçte, “Nazenin hala hapiste. Basitçe ifade edersek, Dışişleri Bakanlığı yeterince bir şey yapmadı. Başbakan’ın müdahalesi daha önemli” diye konuştu.

Richard, eşinin tutulduğu hapishanenin müdürünün kendisine ‘Nazenin’in serbest bırakılması için birkaç ay önce anlaşmaya varıldığını’ söylediğini belirtti.

Nazenin’in eşi Richard, eşinin İran tarafından tutuklanmasının, İran’daki 1979 İslam devriminden önce Tahran ile Londra arasında yapılan ve sürüncemede kalan bir silah anlaşmasıyla bağlantılı olduğuna inanıyor.

39 yaşındaki Nazenin, en küçük kızı Gabriela (4) ile birlikte ailesini ziyaret etmek üzere İran’a gittiği sırada gözaltına alınmıştı.

İran yargısı, 3 Nisan 2016’da gözaltına alınan İngiliz Thomson, Reuters Vakfı Proje Müdürü Nazenin Zaghari Ratcliffe’yi 2009 yılında rejime karşı gösterilere katılması sebebiyle Eylül 2016’da 5 yıl hapis cezasına çarptırmıştı.

İranlı yetkililer, İran asıllı kişilerin ikinci vatandaşlığını tanımıyor. Böylece, ikinci vatandaşlığa sahip oldukları devletin desteğine ve konsolosluk tarafından yapılan ziyaretlere izin vermiyor.