Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

İran’da tutuklu olan Lübnanlı Mühendis Zakka, Hariri ile görüştü | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

İran’da tutuklanarak, Tahran’daki Evin Cezaevi’nde 2 yıldır hücre hapsinde tutulan Lübnanlı Mühendis Nizar Zakka, Lübnan Başbakanı Saad Hariri ile tutuklanmasından bu yana yaptığı ilk telefon görüşmesinde, cezaevindeki ‘psikolojik işkence ve kötü muamele’ şartlarından’ bahsetti.

İşadamı ve bilgi teknolojisi uzmanı Niza Zakka, İran Kadın ve Aile İşleri Başkan Yardımcısı’nın daveti üzerine, 15-18 Eylül 2015 tarihlerinde gerçekleşen, ‘Sürdürülebilir Kalkınmada Kadınlar Uluslararası Konferansı ve Sergisi’ne katılmak için Tahran’a gitti. 18 Eylül’de İran Devrim Muhafızları’ndan olduğu düşünülen sivil giyimli kişiler tarafından ülkeden ayrılmak üzere havaalanına giderken gözaltına alındı. Ardından Evin Cezaevi’ne transfer edildi ve o günden bu yana hücre hapsinde tutuluyor.

2016 sonbaharında, İran Devrim Mahkemesi tarafından ‘düşman devletlerle işbirliği’ suçlamasıyla on yıl hapis ve 4.2 milyon dolar hapis cezasına çarptırıldı.

Müvekkilinin iletişim güçlüğüne rağmen Başbakan Saad Hariri ile temasa geçebildiğini ve konuşmalarının birkaç kez kesildiğini söyleyen Zakka’nın avukatı, “Başbakan Hariri ve Nizar Zakka, Hariri tarafından Cumhurbaşkanı ile koordineli olarak, Lübnan Dışişleri Bakanı ile birlikte tutukluluk hali ile ilgili çözüm bulabilmek için yürüttükleri çabaları konuştular” dedi.

Avukatın açıklamasında, müvekkilinin, ‘Lübnan hükümeti, Parlamentosu veya Lübnan Dışişleri Bakanlığı tarafından neden resmi bir açıklama yapılmadığı, Lübnanlı bir vatandaşı, İran’ın resmi davetiyle ülkeye girmesine rağmen kaçırmaları sebebiyle İran Büyükelçisi’nin Lübnan Dışişleri Bakanlığı’na niye çağırılmadığı’ konularını merak ettiği yer aldı.

Zakka, avukatı aracılığıyla, Lübnanlı yetkililerden, bir Lübnan vatandaşına uygulanan bu haksızlığı ortadan kaldırmak için görevlerini yerine getirmelerini istediğini söyledi.