Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

İran’daki akıllı telefon kullanıcıları ‘dijital korsanlık’ ile karşı karşıya! | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

İran’daki rejime muhalif İran Direnişi Ulusal Konseyi’nin Washington bürosu, İran tarafından yürütülen dijital korsanlık tehlikesine karşı uyarıda bulundu. Büro, İran’ın kişisel ve diğer verileri çalabileceği birçok dijital uygulama geliştirdiğini söylerken, bunların Devrim Muhafızları ve İran istihbarat servisleri yönetim ve mülkiyetine ait olduğu belirtildi. Büro ayrıca, Dini Lider Ali Hamaney ile de doğrudan temas sağlandığına dikkat çekti.

İran Direnişi Ulusal Konseyi’nin Başkanı Ali Rıza Caferzade, düzenlenen bir basın toplantısında, “Patlak veren gösterilerden sonra İran rejimi son dönemlerde İran halkının cep telefonlarından birçoğuna nüfuz edebildi” dedi. Caferzade, İran’daki son ihlallerin sayısının 42 milyon kullanıcı arasında 7 milyona ulaştığını belirtirken, “Bu tehlike, İran çevresindeki ülkelere ve aynı şekilde Batı’ya uzanıyor” dedi.

Konsey Başkanı Caferzade ayrıca “İran rejimi, Twitter, Facebook ve WhatsApp gibi birçok dijital uygulamayı halka kapattı. Bunların yerine de benzer uygulamalar tasarladı. Ancak internet hızı düşürüldü ve ihlal amacıyla uygulamalar sahte olarak hazırlandı” açıklamalarında bulundu.

Ali Rıza Caferzade, “İran rejimi, Devrim Muhafızları ve istihbarat servisleri aracılığıyla birçok internet kullanıcısına ulaşmayı, ayrıca gösteri düzenlenen şehirlerde yanlış mesajlar göndererek halkı etkilemeyi başardı. Rejim veri ve bilgileri çalarak, daha sonra halkı etkilemek için kullanıyor. Bu tehlikeli durum, Dini Lider Ali Hamaney’in de denetimi altında” dedi.

Caferzade, İran’ın ülke dışında hayali bir şirket kurarak, Ortadoğu’daki komşu ülkelere elektronik ortamda nüfuz ettiğinin de altını çizdi.

Bu bağlamda Konsey Başkanı, “Dünyadaki tüm hükümetler, İran rejiminin siber saldırılarına ve oyunlarına dikkat etmeli, bununla mücadele gerçek bir problem olarak ele alınmalı” dedi. Dünyada dijital korsanlığı benimseyen tek rejimin İran olduğunu söyleyen Caferzade, bu korsanlık için harcama yapıldığını ve bu alanda korsanlık yapacak kişilerin görevlendirildiğini belirtti.