Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

İran’daki depremde yıkılan binalara ilişkin yolsuzluk iddiası | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, dün yaptığı açıklamada devlet tarafından inşa edilmiş olan konutların depremde kolayca yıkılmasının yolsuzluğun kanıtı olduğunu söyledi.

Ruhani, devlet tarafından inşa edilmiş binaların yıkılmış olmasının inşaat sözleşmelerinde yolsuzluk olduğuna işaret ettiğini kaydetti.

İran’da 530 kişiden fazla insanın ölmesine neden olan depremden sonra, 2011’de dönemin Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad’ın konut girişimi sırasında inşa edilen evlerden bazılarının yıkılması nedeniyle tartışma çıkmıştı.

Özellikle en fazla hasarın olduğu Sarpol el Zahab bölgesinde özel teşebbüsle yapılmış sağlam bir binanın yanında, devletin inşa ettiği binanın enkaz fotoğrafı sosyal medya ortamında hızla yayıldı.

Kasaba, 7.3 büyüklüğündeki depremin en şiddetli vurduğu yerlerdendi. Bu, son 10 yıl içinde bölgede yaşanan en şiddetli deprem oldu.

Kirmanşah Başsavcısı Hüseyin Sadıgi, ağır hasar gören yeni binalar hakkında soruşturma başlatılacağını söyledi.

Depremzedeler ise, yaşadıkları felaket karşısında hükümetin yavaş hareket etmesinden şikâyet ederek, yemek, su ve barınma konusunda sıkıntı çektiklerini duyurdu.