Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

İran’daki protestolarda 9 kişi öldü, 100 kişi gözaltına alındı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

İran Resmi Televizyonu’nun verdiği bilgiye göre, çeşitli kentlerde Perşembe gününden bu yana devam eden protesto gösterilerinde, dün, İsfahan kentinde protestocular ile güvenlik güçleri arasında yaşanan çatışmalarda, 6’sı protestocu, 3’ü polis olmak üzere 9 kişi öldü.

İsfahan’ın Kahderican beldesinde, dün, bir emniyet binasına girmeye çalışan protestocular ile güvenlik güçleri arasında yaşanan çatışmalarda, 6 protestocu hayatını kaybederken, resmi televizyona göre, Kehriz Sing beldesinde bir Devrim Muhafızı unsuru, protestocular tarafından öldürüldü. Humeynişehr beldesinde bir kişi protestolarda ölürken, Necefabad’da bir polis, protestocular tarafından açılan ateşle hayatını kaybetti.

İranlı bir yetkilinin, bugün yaptığı açıklamaya göre, başkent Tahran’da, dün düzenlenen protestolarda, 100 gösterici gözaltına alındı.

Tahran Vali Yardımcısı Ali Asgar Nasırbaht, İran İşçi Ajansı’nda (İLNA) yer alan açıklamasında, “Cumartesi günü 200, Pazar günü 150 ve Pazartesi günü 100 kişi gözaltına alındı” dedi.

Öte yandan İran Öğrenci Haber Ajansı’nda (İSNA) yer alan bilgiye göre, İran hükümeti, Eylül 2017’de düzenlenen Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) bağımsızlık referandumu sonrasında kapattığı IKBY sınırını, dün yeniden açtı.

Ajansın, Erbil’deki İran Konsolosluğu’na dayanarak verdiği haberde, Irak hükümetinin resmi talebi üzerine kapatılan, Süleymaniye kentine sınır olan Kasr-ı Şirin bölgesindeki Piranşehr ve Pervezhan sınır kapılarının ticari ve sivil geçişlere açıldığı bildirildi.