Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

İran’dan Hürmüz Boğazı’nı kapatma tehdidinde geri adım | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

İran, bugün, Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ve Devrim Muhafızları Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani’nin son açıklamalarında dile getirdikleri Hürmüz Boğazı’nı kapatma ve bölgedeki petrol ihracatını engelleme tehdidinde geri adım attı.

İran Meclisi Ulusal Güvenlik ve Dış Politikalar Komisyonu Başkanı Haşmetullah Felahetpişe, İran Meclisi Milletin Evi haber ajansına verdiği demeçte ülkesinin dünyanın en önemli deniz yolu geçiş noktalarından biri olan Hürmüz Boğazı’nı kapatmasının mümkün olmadığı söyledi.

Cumhurbaşkanı Ruhani’nin tehditleri ile ilgili açıklamada bulunan Felahetpişe şu ifadeleri kullandı:

“Cumhurbaşkanı açıklamasında İran’ın petrolünü ihraç edememesi halinde Hürmüz Boğazı’nı kapatarak bölgedeki petrolün ihraç edilmesini engellemeyi kastetmedi. İran uluslararası anlaşmalara bağlı bir ülkedir. Ancak bununla birlikte ABD’nin İran’a yönelik yaptırımları, Washington’ın uluslararası antlaşmalar konusundaki saygısızlığının açık bir örneğidir.”

Felahetpişe uluslararası arenaya toplam petrol ihracatının yüzde 46’sının Körfez’den geldiğini ve bu bölgenin petrol ihracatında önemli bir rol oynadığını kabul etmesi çağrısında bulundu.

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, salı günü Cumhurbaşkanlığı web sitesinde de yer alan açıklamalarında ABD’nin İran petrolünü satın alınmasını durdurma çabalarını sürdürmesi halinde Hürmüz Boğazı’nı kapatma ve komşu ülkelerden gelen petrol sevkiyatını engelleme tehdidinde bulunmuştu. Ruhani, Cumhurbaşkanlığı resmi internet sitesinin aktardığı açıklamasında ABD’li yetkililerin İran’ın petrol ihracatını tamamen durdurma yönündeki açıklamalarını hiçbir zaman gerçekleştirilemeyecek boş laflardan ibaret olduğunu çünkü İran petrolünün ihraç edilmemesinin bölge petrolünün ihraç edilmesi anlamına geleceğini ifade etmişti.

Cumhurbaşkanı Ruhani önceki gün İsviçre’nin Bern şehrinde İsviçre Konfederasyon Başkanı Alain Berset ile düzenlenen ortak basın toplantısında kendisine yöneltilen ve iddiaların komşu ülkelerin sevkiyatlarına yönelik bir tehdit oluşturup oluşturmadığına dair sorulan soruya verdiği cevapta “İran’ın petrolünü ihraç edemeyen tek üretici olacağı varsayımı yanlış… ABD, İran’ın petrol gelirlerini asla kesemeyecek” demişti.

İslam Cumhuriyeti Haber Ajansı’nın (İRNA) haberinde açıklamalarına yer verilen Devrim Muhafızları Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani, Ruhani’nin açıklamalarını destekleyen mektubunda “Yerinde açıklamalarınız dolayısıyla ellerinizden öpüyorum. İran’ın çıkarına olan her siyasette hizmetinizdeyim” ifadelerini kullandı.

Aynı şekilde İran Devrim Muhafızları Komutanı İsmail Kevseri de çarşamba akşamı yaptığı açıklamada açık bir şekilde Hürmüz Boğazı’ndan petrol gemisi geçişlerine izin vermeyecekleri tehdidinde bulundu. Kevseri, İran Radyo ve Televizyon Kurumu’na bağlı ‘Genç Gazeteciler Kulübü’ internet sitesi tarafından aktarılan açıklamalarında “Eğer İran petrolünün ihracatı engellenirse, Hürmüz Boğazı’ndan dünyanın diğer noktalarına petrol geçişine izin vermeyiz” diye konuştu.

İran Cumhurbaşkanı’nın açıklamaların ABD adına yanıt Savunma Bakanlığı Sözcüsü Bill Urban’dan geldi. Pentagon Sözcüsü Urban, ABD ve müttefiklerinin Hürmüz Boğazı’ndaki ticari geçişleri koruyacağına işaret etti. Associated Press’in (AP) haberine göre Pentagon Sözcüsü “ABD Deniz Kuvvetleri ve bölgedeki müttefikleri, uluslararası hukukun serbest ticarete izin verdiği yerlerde deniz taşımacılığının özgürlüğünü savunmaya hazır” ifadelerini kullandı.